| LoL2000 a întrebat:

Hei buna TPU happy cine stie o reteta buna de inghetata facuta in casa? happy dau funda =p~

Răspuns Câştigător
| LoL2000 explică (pentru EmiiLoveYou):

Hei mersi am gasit o reteta buna aici happy mai astept niste raspunsuri daca nu iti dau tie funda :*

17 răspunsuri:
| Gustos.ro a răspuns:

Pe gustos.ro gasesti retete de inghetata facuta in casa
http://www. gustos.ro/retete-culinare/cautare? ex=inghetata&cat=

http://www. gustos.ro/retete-culinare/cautare? ex=inghetata+in+casa&cat=

| h3r a răspuns:

Buna.
Am incercat eu ieri o inghetata si a iesit foarte gustoasa!
Pt aceasta am folosit : 250 gr zahar+10 lingurite de zahar separat, 6 oua, 4 linguri de faina, putin unt ( nu e neaparat nevoie ) si lapte ( lapte pui dupa preferinte).
Bun, separi ouale, apoi freci galbenusele cu 250 de gr de zahar, adaugi putin lapte pana se omogenizeaza, apoi cele 4 linguri de faina apoi la final laptele ramas si pui pe foc. Dupa ce s-a facut precum "forma" unei smantani ( adica lasi sa se ingroase putin ) iei de pe foc si adaugi untul. Pana se va raci, bati spuma din albusele ramase si adaugi cele 10 lingurite de zahar. Dupa ce ai terminat adaugi peste prima compozitie, amesteci si daca vrei poti adauga cacao sau fructe. Sper sa incerci aceasta reteta, te asigur ca e foarte gustoasa si destul de rapida. Pofta buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Chrisa28 a răspuns:

Lspte + Praf de inghetata! yam

| LoL2000 explică (pentru Chrisa28):

Wow ce chestie nu m.am gandit la asta :o rolling eyes laughing am zis inghetata de casa, nu vreau praf de inghetata :p

| Chrisa28 a răspuns (pentru LoL2000):

Tot in casa o faci laughing

| LoL2000 explică (pentru Chrisa28):

Mda tot in casa straight face da ma refeream inghetata de casa cu ingrediente din CASA nu praf de inghetata straight face laughing

| Chrisa28 a răspuns:

Gasesti pe net n mii de retete tongue