| olivia14 a întrebat:

Heii! Stie cineva o reteta simpla si rapida de o prajitura de casa?

Răspuns Câştigător
| PikaPiku a răspuns:

Cea mai simpla prajitura pe care am pregatito vreodata:

Ai nevoie de biscuiti simpli si 3 sau 4 plicuri de budinca cu diferite arome. Pui un strat de biscuiti, un strat de budinca. Va avea un aspect placut avand straturi de culori diferite, iar daca o lasi o noapte la frigider va fi mult mai delicioasa si rece.

13 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Heii. Pentru ca tot suntem in sezonul verii iti recomand prajitura cu cirese si cacao este foarte simplu de preparat pe deasupra si bun! http://www.dulciurifeldefel.ro/prajitura-cu-cirese-si-cacao/ Bafta!

| măcheamăăăî a răspuns:

Eu fac de ceva timp un chec super usor si rapid. Iata reteta :

http://www.laurasava.ro/2007/03/22/chec-simplu-economic/ :)

| suităr a răspuns:

INGREDIENTE

3 oua
150 gr zahar
200 ml lapte
1 plic drojdie uscata
350-400 gr faina
sare
esenta rom sau vanilie
coaja de lamaie rasa
zahar vanilat
zahar pudra
ulei

Ouale se bat bine cu un praf de sare si cu zaharul pana devin o spuma alba.Se adauga lapte caldut, coaja de lamaie rasa, esenta de rom sau de vanilie si zaharul vanilat.
Se adauga faina cernuta in ploaie si pliculetul de drojdie.Aluatul trebuie sa fie putin mai gros ca la chec.
Aluatul se lasa sa se odihneasca cateva minute pana cand incepe sa faca bule, incepe sa cresca.
Intr un ceaun se pune uleiul la incalzit iar cand sa incins se ia din compozitie cu lingura si se pune in ceaun sub forma de gogosi.Se coc pe ambele parti si se scot pe un servetel ca sa absoarba uleiul in exces.
Cat sunt inca calde se presoara deasupra zahar pudra amestecat cu putin zahar vanilat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poti incerca fursecuri, prajituri simple, clatite, pandispan etc
Iti voi da o reteta usoara de
prajitura, pe care eu o pregatesc destul de des.
Faina-400 de grame, zahar-400 de grame, ulei-4 linguri,coniac, sucul de la o portocala, scortisoara, coaja de portocala, praf de copt, 50 g de stafide.
Uleiul se amesteca cu zaharul si se adauga pe rand coniacul, sucul de portocale, faina cernuta impreuna cu praful de copt, stafidele, nuca si mirodeniile.Se poate adauga si cacao.Asezi aluatul intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina si introduci in cuptor.
Te pup!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Prajitura saracului(sau fara ou):
20 linguri de apa
15 linguri de zahar
3 linguri de cacao(sau cat vrei sa fie de neagra)
1 lingurita bicarbonat stinsa(adica pui lingurita intr-o ceasca cu 1 lingura de otet mesteci repede si pui peste celelalte)
3 linguri de gem de prune(sau capsuni, tare sa fie)
12 linguri de faina
Le mesteci pe toate intr-o cratita pana se topeste zaharul(pune ingradintele in ordinea care ti-am spus, mesteca cu o lingura de lemn), apoi ungi o tava mai inalta cu ulei apoi presari faina si o intinzi(arunci ce a ramas), pui compozitia si o bagi la cuptor.Vei stii ca e gata cand vei baga o scobitoare in prajitura si va iesi curata, fara frimituri de prajitura.

| dragodana a răspuns:

Salut! Mai adaug 1.Aceasta se poate folosi ca blat de tort sau consumata ca atare(depinde de forma pe care o folosesti):4 oua, 4 linguri de zahar, 4 linguri de faina.
Bati(cu tel sau mixer) albusurile cu zaharul pana acesta este aproape topit, pui galbenusurile, mai bati un pic, apoi pui faina, mai bati un pic(zaharul/faina le pui lingura cu lingura:pui 1 bati un pic, pui pe a 2-a bati un pic etc). Ungi o tava intinsa cu ulei, apoi faina si o bagi la cuptor. Daca faci blat de tort nu deschide cuptorul des pentru ca se va lasa pe mijloc.
Pofta buna!

| georgeta27 a răspuns:

Poti sa incerci prajitura cu mac este foarte delicioasa

| liceu a răspuns:

Cea mai usoara prajitura de facu mi se pare ca e checul.
Gasesti pe google reteta

| SmileForMe12 a răspuns:

Checul este o prajitura simpla de facut si in acelasi timp si gustoasa.
Uite aici iti arata exact cum se face : http://www.cozonac.info/cum-face-mama-chec.html

Bye

| AndreeaDaria a răspuns:

Buna, intra pe www.prajituria.ro pentru retete