| Sufletel92 a întrebat:

Ce reteta simpla, rapida si buna >stitI?:

5 răspunsuri:
| PisicaAristocrata a răspuns:

Eu azi m-am gandit sa fac o supa de rosii cu paste. Am nevoie de aproximativ 1 kg de rosii, 1 morcov mare, 1 radacina de patrunjel, 1 ceapa medie, paste micute (din acelea "ondulate"), 2 linguri de ulei, cam o legatura de patrunjel verde, sare si piper. Trebuie sa spal bine legumele, sa le curat si sa le tai, dupa preferinta. Le pun la calit impreuna cu uleiul, sarea si 2 sau 3 linguri de apa, amestec din cand in cand ca sa nu se prinda de fundul vasului. Cand legumele incep sa se inmoaie, adaug rosiile curatate de pielita si taiate cubulete. Las sa mai fiarba 10 minute, iau vasul de pe foc si trec totul prin sita. Adaug 2-3 litri de apa calda, pun sare si piper dupa gust si las sa fiarba inca 10 minute, dupa care adaug pastele fierte separat, clatite cu apa rece si scurse bine. Mai las 2-3 clocote si gata. Poate garnisesc cu patrunjel verde la final. happy

Mai stiu o reteta rapida si gustoasa, rulouri de sunca. Imi trebuie 10 felii de sunca, 200 gr branza de vaci, 100 gr smanatana, jumatate de ceapa mica, sare, piper si ceva patrunjel verde pentru decor. Frec branza cu smantana pana capata o consistenta cremoasa, adaug ceapa data pe razatoare si condimentez cu sare si piper, dupa gust. Asez compozitia obtinuta pe feliile de sunca, rulez si asez pe un platou si ornez cu un pic de patrunjel verde, pentru aspect fain. Pofta buna! tongue

| BruneTTe a răspuns:

Tort de budinca cu biscuiti love struck

Deci ai nevoie de:
1 pachet de biscuiti [ de preferat un pachet d-ala mare de Petit Beurre ]
si 2 budinci : una de vanilie si una de capsuni [ sau poti inlocui cu una de cioco, cum iti place tie]
Pui intr-o tava de sticla [ daca ai ] sau daca nu, oricum sa fie ceva patratzos [ nu rotund] biscuitii unul langa altul, ca un covor big grin, si pe laturile vasului la fel. Apoi torni prima budinca, apoi un nou strat de biscuiti, apoi a 2`a budinca, apoi ultimul strat de biscuiti.
Lasi tortuletul afara pana se raceste cat de cat apoi il pui la frigider pana se raceste de tot si se inmoaie putin si biscutii. E taree bun love struck

| Marcela a răspuns:

Cartofii prajitzi drooling

| Диана a răspuns:

Nu prea stiu sa iti raspund la intrebare pentru ca nu stiu sa gatesc. laughing
Voiam doar sa-ti spun ca sunt de acord cu @Nimic.
Deci tortul ala de budinca cu biscuiti e foarte bun! :X

| gatito a răspuns:

Hmm