| dianadia04 a întrebat:

Imi spuneti si mie o cura de slabire eficienta, prietena mea este cam grasuta si m-a intrebat daca stiu o cura de slbit foarte buna, dar si rapida...

D-au funda pentru cine merita

7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Alimente interzise : zahar (deci toate dulciurile) , grasime animala (deci carne de porc, de oaie s.a.m.d) , fainoase (paine, cornulete, etc) , fasole, orez, cartofi, mazare (cu exceptia celei verzi, in pastai) , grau , porumb, alcool , fructe (indeosebi cele dulci, cu multa fructoza, poti sa mai mananci cate un mar, dar sa fie verde)

5 mese pe zi scurte, si cand spun scurte ma refer la cateva ingitituri. Ideea este urmatoarea : organismul intra in panica cand reduci semnificativ cantitatea de alimente si calorii pe care o primea. evident, vei slabi mai repede daca nu mai mananci aproape nimic insa vor aparea o groaza de probleme de sanatate (anemie, lipsa de minerale, dureri de cap , slabiciune musculara, anxietate , etc) iar cand te vei apuca sa mananci normal te vei ingrasa de 4 ori mai repede (fiidnca organismul va extrage absolut tot din alimente). Ca un exemplu, daca flamanzesti organismul, poti slabi 8-10 kg in 3 saptamani si sa pui 6kg la loc in doar 2 laughing

Poti face in felul urmator

- Dimineata o ceasca de ceai fara zahar (lamaie poti pune fiindca este saraca in fructoza) si niste branza degresata sau iaurt degresat

- La pranz, o friptura (la gratar) din piept de pui sau antricot de vita la care adaugi garnitura spanac, fasole verde, etc

- Seara o salata si nu manca niciodata dupa ora 6. In salata nu pui ulei.

Ideal ar fi sa divizezi totul in 5 prtize, nu numai 3. De exemplu, intre mese poti manca o gustare cum ar fi o jumatate de mar verde (intre masa de pranz si cea de seara) sau o cola light (desi nu este sanatoasa)

Nu manca ou sau carne decat o singura data pe zi. Nu manca ou decat maxim de 2 ori pe saptamana, fiindca este plin de proteine (deci foarte hranitor). Salata poate fi de varza sau amestecata (nu conteaza, legumele nu ingrasa) si poti pune eventual niste ton in ea (dar sa nu fie in ulei) , mai ales daca nu ai mancat carne la pranz.

| alexandra1000 a răspuns:

Aceasta cura pe care ti-o dau este una mai stricta: de dimineata la ora 7 trebuie sa mananci un bol cu cereale: doar cinci linguri de cereale si o cana de lapte(cana medie). spre ora 11:00 poti sa iei un mar verde, sa nu fie dulceag. la ora 14:00 trebuie sa ai grija: o salata de cruditati, sau cartofi piure. la ora 16:00 mananci o para sau un mar, ori o portocala dar nu banane ca acestea ingrasa. la 19:00 poti sa mananci supa goala, fara legume in ea si fara paine. painea o mai poti adauga de 3 ori pe saptamana la masa de pranz.Te asigur ca o sa slabeasca pentru ca am si eu o verisoara care a slabit cu aceasta dieta 11 kg in 3 luni. e foarte eficienta. dar mai pot sa-ti spun una si cu aceasta slabesti 2 kg in 2 zile. deci in weekend poti sa slabesti. aaaaaa si sa nu uiti de sport dimineata cand te trezesti faci 5 minute aerobic. si seara cateva abdomene, dar ia-o usor daca nu ai m-ai facut pana acum pentru ca o sa te apuce o durere de coaste si de spate. revenind la dieta cu 2 kg. in prima zi: dimineata bei un pahar cu :apa calda(cat o poti tu bea de calda) cu jumatate de suc de lamaine adaugat, si sa nu adaugi zahar. la micul dejun bei 250 ml de suc de fructe sau legume. ora 10:00 un ceai de papadie sau un ceai laxativ ca amandoua au acelasi efect. la pranz mananci orez fiert gol fara nimic poate putina sare care il lasi sa fiarba. dupa amiaza iarasi un ceai de papadie sau laxativ. la cina fierbe un cartof, 2 morcovi, felii de ceapa, ardei, mirodenii precum cimbru inmulta apa(o ora).A doua zi dimineata la fel apa cu lamaie. micul dejun mananci o portocala si jumatate. la ora 10:00 ceai de plante de orice fel fara zahar tine asta minte. la pranz legume fierte si orez. dupa amiaza ceai de papadie si seara tot ca in prima zi fierbi legumele acelea. sa stii sigur ca o sa slabesti daca iti propui asta. o sa te ajute foarte mult si ai grija cu sportul. sper ca o sa te ajute. :* >big grin

| ioana12345 a răspuns (pentru alexandra1000):

Bananele nu ingrasa.

| alexandra1000 a răspuns (pentru ioana12345):

Ba da, pentru ca contine unii nutrienti. nu spun ca nu sunt sanatoase bananele caci ele sunt hranitoare si corpul nostru are nevoie de aceste substante. dar ar fi bine sa nu consumi prea multe ca au calorii destule(multe multe).tongue
tongue

| ioana12345 a răspuns (pentru alexandra1000):

O banana are in jur de 100 de calorii(89 calorii pe 100 de grame). stiu ca e recomandata una pe zi.

| anitabonita2012 a răspuns:

Deci depinde ce varsta are si ce cantitate de mancare consuma de obicei.Nu e bine sa intre direct intr-o cura de slabire drastica deoarece isi deregleaza metabolismul si asta atrage dupa sine numai probleme; sfatul meu: sa reduca din consumul de carne si grasimi animale,sa nu mai consume deloc prajeli, sa innlocuiasca dulciurile cu fructe (nu in cantitati mari), sa consume paine neagra (maxim 2 felii pe zi) la mic-dejun sa manance un amestec de musli si fructe uscate,sa innlocuiasca gustarile dulci sau chipsurile cu alune, migdale, smochine etc; sa bea 2 litri de apa plata pe zi si sa adauge lamaie.Dar cel mai important sa respecte cele 3 mese principale si sa faca multa miscare:plimbare cu role,patine,innot,alergare usoara, fitness chiar si in casa; totul trebuie facut cu moderatie si sa reprezinte un nou stil de viata, deoarece atunci cand respecti o dieta si apoi te intorci la vechile obiceiuri pui pe tine mai mult decat aveai inainte! Succes si sanatate!

| bigboyat22 a răspuns:

Incearca situl fitnessinfo.ro pe mine ma ajutat mult gasesti acolo infomartii despre slabire, diete, exercitii... etc eu am reusit sa slabesc 25 de kg in 4 luni bineinteles am facut si miscare corpul meu s-a transformat iti urez multa bafta