| Sara2 a întrebat:

Margarina delma semvis e de post? sau nu?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Da este de post!

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

In general margarina este de post, poate or fi si de frupt!(winking

daniela
| daniela a răspuns:

Margarina a aparut în timpul celui de-al doilea razboi mondial, când untul se gasea tot mai greu. O echipa de cercetatori americani a avut atunci ideea sa ia diverse uleiuri vegetale, sa le încalzeasca la 150° C, si sa le adauge hidrogen în prezenta unor catalizatori de nichel, ca sa se întareasca. A fost obtinut un produs alb, asemanator cu untul ca si consistenta si cu... plasticul ca structura moleculara, adica margarina. De atunci - timp de 50 de ani -, margarina s-a "îmbogatit" cu coloranti, cu vitamine sintetice, mai nou cu aromatizanti artificiali, care o fac sa miroasa a lapte mai tare decât laptele.
Deci evita margarina cu iaurt sau arome si totul e OK

cami
| cami a răspuns:

Margarina in general este un pic cam nociva pentru sanatate.contine colesterol.si "datorita" ei s-ar putea ai parte de o ateroscleroza (Depunere de grăsimi şi colesterol pe peretele intern al arterelor, ducând la sclerozarea acestora) de toata ~frumusetea~. sfatul meu este sa reduci consumul de margarina din alimentatia ta!

| Sara2 explică:

Ok dar e de post?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, cum sa fie de prost?!
doar atat ca nu e sanatos!

| KennyBa a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| Rucssandra a răspuns:

Sandwish

| FiftyPence a răspuns:

Stii ceva, mai bine nu te indopa cu margarina... ca?hee hee)