| CalinaXandra a întrebat:

Mdf vopsit sau mdf infoliat? Diferenta de preturi, cum se menține în timp și întreținerea mobilei. Lucios sau mat? Pentru mobila în bucătărie, living și servanta în dormitor. Mulțumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai calitativă e mdf vopsit

Nu recomand lucios în bucătărie pentru că e f greu de întreținut. Vor apărea mereu urme de mâine și grăsime

| idontreallycare a răspuns:

Mdf vopsit ar fi varianta cea mai buna, in opinia mea. Avantajele fiind ca rezista la umiditate si temperaturi mari, usor de intretinut, posibilitati de finisaj mat sau lucios. In timp ce la mdf infoliat sunt dezavantaje precum: se pot dezlipi, se pot forma bule de aer, iar in baie si bucatarie nu ar rezista mai deloc, avand rezistenta scazuta in locurile cu umiditate. Inca o diferenta este ca mdf infoliat este mai ieftin, iar mdf vopsit mai scump(din cate stiu), in concluzie, mdf vopsit, mai scump dar mult mai calitativ.