| BlueDark a întrebat:

Ce preparate picante stiti? Imi puteti da cateva idei? Imi place bucataria orientala, dar cand gatesc eu nu mai e la fel.Tocmai m-am intors de la un restaurant unde am servit un fel de kebab foarte delicios.Nu era chiar atat de iute, dar oricum era bun.Propuneri? Multumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ghiveci de chili mexican
Zeama de peste unguresc ("Halászlé")
Crenvursti cu hrean

| BlueDark explică (pentru Bula):

Merci.Cred ca voi incerca prima varianta...Mi se pare tentanta.Am mai facut eu odata un sos iute cu seminte de ardei si l-am pus in frigider...Am uitat de el intre timp si m-am trezit ca din greseala l-am pus in clatita, crezand ca-i dulceata de zmeura.

| Bula a răspuns (pentru BlueDark):

laughing
De fapt, combinatia hrean+miere este si ea foarte buna si sanatoasa. Trebuie astfel amestecat hreanul razulit cu mierea incat sa nu fie nici piscator, nici dulce, dar sa se simta bine gustul fiecaruia. Se poate servi langa gratar sau alte fripturi.

| BlueDark explică (pentru Bula):

Multumesc.Am folosit o reteta asemanatoare, cu ridiche neagra si miere.Bine,aia nu-i chiar asa de iute... Daca ai intra in bucatarie la mine, ai zice ca ai nimerit intr-un laborator de chimie.Toti prietenii mei au patit macar o data o chestie nasoala pe acolo...E un fel de "danger zone" al casei(daca nu chiar al orasului)

| Bula a răspuns (pentru BlueDark):

laughing
Folosesti echipament de pompier pentru protectie? big grin
rolling on the floor

| BlueDark explică (pentru Bula):

Da.Si pe sub ala mai pus si vesta antiglont. laughing

| Sadgrl a răspuns:

Shushi cu wassabi...nu cred ca am scris bine,, wassaby"

| BlueDark explică (pentru Sadgrl):

Voi incerca, merci!