| iancusmekeru a întrebat:

As avea o întrebare: va rog frumos sa ma ajutați, as vrea sa comand ceva de pe internet, mai exact din China, dar nu stiu cum e chestia cu livrarea. Daca poate cineva sa ma ajute, va rog să-mi scrieți.

2 răspunsuri:
| vladutcornel a răspuns:

Chestia cu livrarea e că durează foarte mult, dacă vine chiar din China.
E posibil ca unele firme să aibă depozite în Europa, caz în care o să vină destul de repede, în 2-3 zile.

În rest, nu prea e nimic de spus legat de livrare. Probabil o să ți le aducă o firmă de curierat internațională (FedEx, DHL).
Încearcă să eviți, dacă se poate, livrarea prin serviciile poștale naționale, chiar dacă plătești mai mult, e mai bine decât să aștepți după Poșta Română și echivalentul din China.

Cred că nu trebuie să îți spun că nu poți plăti ramburs, ci doar cu cardul.
Asta înseamnă că trebuie să ai grijă pe ce site-uri lași datele de pe card. Ideal ar fi, dacă se poate plăti prin PayPal, să îți lași cardul doar pe PayPal (merge chiar dacă nu ai bani în contul de PayPal).

Și să mai ai girjă ce fel de ștecher îți trimit. Dar asta nu e așa important pentru că poți să cumperi adaptor din România

| lexii25 a răspuns:

O sa-ti vina cel mai probabil la posta, va dura f mult, vei plati taxe.
25 % din valoarea produsului daca depaseste 10 euro, din cate imi amintesc.