| bump a întrebat:

Buna!
Mi-am cumparat de curand o scurta de stofa, as vrea sa stiu, se poate calca? funda!

Răspuns Câştigător
| Ilyncutz a răspuns:

Fi atent la hainele de stofa!
Înainte de a spăla hainele de stofă, acestea se lasă două ore învelite într-o faţă de pernă. Acest lucru va împiedica hainele să se şifoneze în timpul spălării.

Îmbrăcămintea de stofă trebuie periată cel puţin o dată pe săptămână. Este necesară o perie înmuiată într-o soluţie obţinută din 10 ml amoniac şi 250 ml apă. După ce au fost periate, hainele se şterg cu o cârpă curată înmuiată în oţet şi stoarsă bine.

Dunga pantalonilor de stofă se va menţine timp îndelungat dacă înainte de a fi călcată, se şterge dosul stofei cu o bucată de săpun umed. De asemenea, dunga se poate călca aşezând deasupra o cârpă curată înmuiată în oţet sau o hârtie umedă.

Stofa neagră, decolorată, se curăţă cu peria şi cu apa în care au fiert spanacul au cu cea în care au fiert cartofii. Dacă rămân pete, acestea se înlătură imediat cu un tampon îmbibat în eter sau în spirt încălzit.

Gulerele hainelor de stofă uzate sau cele la care murdăria se duce greu se curăţă cu un cartof crud tăiat în două. Se şterg cu o cârpă umedă şi apoi cu un uscată. De asemenea, petele de pe gulere pot fi înlăturate cu zeamă de lămâie.

Uzura hainelor de stofă este foarte evidentă la coate şi la guler. Pentru a înlătura luciul care apare ca urmare a uzurii, coatele şi gulerul hainelor se şterg cu o cârpă groasă îmbibată într-o soluţie obţinută din 50 ml oţet şi 250 ml apă sărată. Se calcă apoi cu fierul încins aşezând o cârpă curată între haină şi acesta.(C. C.)

4 răspunsuri:
| Myuu a răspuns:

Stofa se poate calca, nu e nici o problema

| AnonymousMm a răspuns:

Depinde! De obicei stofa se poate calca, dar depinde de material.Sunt unele care se calca pe fata, si altele care se calca doar pe dos. E mai sigur sa o calci pe dos. Daca ai cumparat-o din magazin cauta-i eticheta si uita-te la acele simboluri:daca e voie sa o calci, cum sa o speli, astea se gasesc pe aproape orice etichetahappy
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Comoaracasei a răspuns:

Vezi ce scrie pe eticheta.
Eu de exemplu am un tranch de stofa si nu am voie sa o spal - se curata dar al curatatorie uscata. Oricum pe eticheta se specifica tot ce trebuie sa stii despre materialul din care e confectionata scurta.

Răspuns utilizator avertizat