| TTSP a întrebat:

Am dat ieri o comanda de la eMag, mai precis o Husa (25 lei) si 2 folii de protectie(una pentru mine si una pentru el, sa platim mai putin pentru transport). Am plasat comanda pe numarul mamei mele, pentru ca eu sunt la liceu pana la 14 si nu pot raspunde, in caz ca suna atunci. Au sunat-o si au spus ca nu mai au in stoc husa respectiva, iar mama a acceptat ca nu prea inteles care e chestia. Si, dupa cum stiti, eMag vinde produse prin mai multi parteneri, aceea comanda era de la MAG DISCOUNT GSM SRL-D, unde transportul e 17 lei. Nu merita sa cumpar doar foliile, pentru ca trebuie sa dai transportul inca o data pentru husa, si ies cam scump. Am intrat pe site si cica nu pot anula comanda, am sunat, mi-a zis ca nu o pot anula de la ei, doar de la curier cand suna sa anunte ca soseste cu produsele. Si ca nu costa nimic. Parca am vazut undeva ca trebuie sa platesti transportul. Deci intrebarea mea este daca totusi trebuie sa platesc livrarea curierului chiar daca nu cumpar produsele?
UPDATE: m-am uitat pe eMAg sa comand alte produse( tot folii si huse) in caz ca nu trebuie sa cumpar produsele acelea specificate mai sus. Am vazut ca pe MAG DISCOUNT a reaparut husa respectiva specificata mai sus in stoc, inainte arata ca sunt ultimele produse in stoc, acum nu arata nimic. Deci as putea sa dau din nou comanda fara sa mai intampin probleme de genul nu?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Poți refuza orice colet fără probleme. Nici nu trebuie sa ii răspunzi curierului la telefon dacă nu vrei. Nu are de ce sa te pună sa platesti transportul.
Dar vezi ca la eMAG dacă faci asta de vreo 3 ori te pun pe o lista neagră și nu mai poți face comenzi (doar cu plata in cont parca).

Și da, poți da câte comenzi vrei tu.

3 răspunsuri:
| DannyQ a răspuns:

Dacă scrie '' În stoc '' da.

| TTSP explică:

Multumesc pentru raspunsuri! Asta e a doua comanda anulata, si cu prima tot ceva de genul a fost, doar ca in vara si cu un cadou pentru cineva. Dar de exemplu daca imi fac alt cont sau pur si simplu ies din acest cont, dar pun aceeasi adresa, pot sa dau din nou(in caz ca va fi din nou nevoie sa anulez o comanda, din motive asemanatoare)? Sper sa nu mai am probleme de genul.

| Bondarel99 a răspuns (pentru TTSP):

Stiu ca asta e valabil pentru eMAG, ceillti parteneri au regulile lor. Dar la eMAG daca vei fi pusa pe lista neagra nu va fi pus contul ci adresa ta. Dar oricum asta cred ca e doar la ramburs pentru ca la comenzile cu ramburs chiar daca ei au contract tot e pierdere de timp si bani pentru o comanda refuzata. Dar cu plata in avans in cont tot vei putea da comenzi.