| AlexStefan1 a întrebat:

big grin!
Vreau sa imi inoiesc calculatorul incepand cu o placa video si o placa ram.
Dar cand inca ceva : am instalat mai demult windous 7 dar nu se conecta driverul de internet dar in rest toate.
E oare din cauza placii video?
Plus ca vreau sa stiu care placa e mai buna dintre : Nvidia si Radeon.
FUNDA big grin

5 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu poti inlocuii totul pe rand, in primul rand, daca iti vin bani cu picuratul strange sa ai o gramada si apoi iti iei, fiindca daca iei pe bucati nu o sa se potriveasca noul cu vechiul ex: pe o placa de baza cu slot ddr2 nu poti pune ddr3 sau daca are agp nu poti pune o placa video care foloseste pci expres.

Cand faci rost de niste bani iti iei placa de baza sursa si carcasa, in prim plan, dupa trebuie sa te uiti si la un procesor bun, de preferat Intel si la placa video poti astepta, ca nu este o cumponenta foarte importanta, poti folosi si placa video integrata in cpu pentru un timp cand iti vei lua o placa video dedicata si ram, poti incepe cu o placuta (asa am facut si eu) am luat o placuta dupa un timp inca una si mai urmeaza sa imi iau big grin
Si la intrebarea propiuzisa cu Nvidia vs AMD, in general (caci fiecare model e diferit, daca imi dai 2 modele iti zic care este mai bun dupa un anumit criteriu, dar asa in general e greu de zis) dar nVIDIA fiindca are cuda core are o imagine mai bogata in efecte, adica la explozi etc, se vad mai bine, la amd (ce de la AMD) sustin ca lumina este punctul lor cheie, si dupa mine (eu am amd radeon hd 7950 sapphire 3gb oc) pot sa zic ca e ok dar ar fi loc si de mai bine, din partea producatorilor

| AlexStefan1 explică (pentru MineIsLikeABridge):

Interesant dar nu stii ce sa fac in legatura cu driverul de internet?
Sistemul windous 7 nu citeste driverul de internet.
Calculatorul e din 2009.
Oare e din cauza vechimii?

| ngerCretin a răspuns:

WTF!? Să nu-ţi meargă driverul de internet de la placă video? lol.
Depinde ce placă ei. dar ca calitate eu ştiu Nvidia fiind mai bună. Pune o întrebare pe SoftPedia. Ei se pricep mult mai bine.

| AlexStefan1 explică (pentru ngerCretin):

Eu am o placa video Nvidia 8500 GT.

| ngerCretin a răspuns (pentru AlexStefan1):

Gddr 2. destul de veche. Este o placă de 1 gb gddr3 64 bit. 130 de ron parcă era. Am una de asta de rezervă în caz de moare cea prezentă. Acum, pune o întrebare pe softpedia. Ei ştiu şi ce este bun, şi cât costă, şi cât ţine, şi ce calitate are. Salut