| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Merita să cumpăr un telefon din categoria "resigilate"? Nu am cumpărat niciodată ceva resigilate, voi ce experiența ați avut cu astfel de produse? Adică, nu mă deranjează să fie ambalajul desfăcut sau câteva amprente pe telefon atâta timp cât mai economisesc ceva bănuți happy.
EDIT: Spre exemplu, la Altex am găsit un telefon nou cu prețul de 999 lei, iar resigilat la 660 lei cu mentiunea că doar ambalajul este deteriorat (daca ar veni doar cu aceasta problema a ambalajului, sincer este o oferta foarte avantajoasa), iar alte modele, tot resigilate au preturi de +800 lei și au mult mai multe probleme fata de cel de 660 lei (zgârieturi, urme de uzura etc) au preturi de 800 lei, de aceea îmi pun niste semne de întrebare

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt telefoane care au fost expuse in show room sau au avut mici probleme. Sansele sunt ca in orice situatie: sa functioneze foarte bine sau sa se strice. Chestia este ca beneficiezi de garantie ca la orice produs, asa ca n-ai probleme decat o mica insatisfactie daca-l trimiti in garantie. Eu nu ma feresc de resigilate.

| DarthNiger a răspuns:

Nu stiu ce sa spun de telefoane insa iti spun o experienta pe care am avut-o acum cateva luni asemanatoare dar nu cu un telefon, ci cu o placa video pentru PC, am comandat pe EMAG o placa video resigilata, deoarece era mai ieftina si aveam un buget restrans, dupa doar 2 luni de folosire, placa s-a defectat si de atunci evit sa mai cumpar lucruri de pe EMAG si mai ales, nu de la resigilate, acum nu spun ca toate lucruri de la acea categorie au defectiuni fiindca nu am de unde sa stiu acest lucru, insa iti asumi un risc.
Alegerea in final e doar a ta si faci cum crezi tu ca e mai bine.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru DarthNiger):

Și nu ai rezolvat problema la garanție?

| DarthNiger a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Mi-am cerut banii inapoi fiindca nu am mai avut incredere ca garantia o sa fie o solutie, si cu banii mi-am comandat placa de pe un site specific pentru piese de calculator.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru DarthNiger):

Și au vrut iei sa ți se banii?

| DarthNiger a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Da

| tdy a răspuns:

Eu zic sa mergi linistit pe resigilate. Vine, te uiti 14 zile drept de return daca are prea multe urme de uzura, garantia este tot aceeasi deci fara griji, eu de Black Friday am luat un tv ca deh era la reducere si in am tot luat si un soundbar dar ultima bucata era resigilata, a venit nu are urme de uzura, merge perfect se aude calumea pentru 455-500 de lei cat a fost.