| Zuzumilk26 a întrebat:

Dacă cumpăr produse in valoare mai mare de 20 de dolari de pe aliexpress trebuie să plătesc ceva taxe?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

El intreaba de vama, tu raspunzi de free shipping. Buna treaba!
@Zuzu: In principiu da, vei plati taxa de comisionare vamala de 8 RON + TVA pe valoarea PRODUSULUI (nu si a transportului, daca platesti citiva dolari si pentru transport). Ca idee, daca ai un produs de 15 dolari, vei plati 8 RON + 2.5 dolari la cursul zilei. Sau nu, dupa cum ai noroc sa aiba chef aia de la vama. Mergi la sfirsitul programului pentru a creste sansele sa scapi fara taxe...winking

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vama romana percepe taxe de import si plata TVA-ului doar daca suma totala a produsului importat, depaseste $100 (incluzand si plata transportului).

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Nu conteaza cat costa produsul, pana sa dai click pe el. Jos mic scrie freeshiping daca e free transportul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

8 RON + 3 dolari, ca e 20% TVA parca. My bad.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

El intreaba de vama, tu raspunzi de free shipping. Buna treaba!
@Zuzu: In principiu da, vei plati taxa de comisionare vamala de 8 RON + TVA pe valoarea PRODUSULUI (nu si a transportului, daca platesti citiva dolari si pentru transport). Ca idee, daca ai un produs de 15 dolari, vei plati 8 RON + 2.5 dolari la cursul zilei. Sau nu, dupa cum ai noroc sa aiba chef aia de la vama. Mergi la sfirsitul programului pentru a creste sansele sa scapi fara taxe...winking