| IntrebareaMeaDaa a întrebat:

Am 12 ani.
Nu pot face nici o tractiune.
As vrea sa fac muschi la maini.
Dar fara sala.
ziceti-mi si mie cum sa fac muschi la maini fara sala! PLZZZZZ.
CEL MAI BUN RASPUNS FUNDA.

Răspuns Câştigător
| o0ops_2090 a răspuns:

Daca vrei sa faci muschi... incepe cu flotarile (acestea lucreaza biceps, triceps, piept). Daca nu poti sa faci flotari, stai cu mainile pe un scaun sau pe pat si cu picioarele pe podea si faci cate poti. Nu te chinui sa faci din prima foarte multe, fa seara de seara si o sa vezi dabea dupa 1 luna mici diferente dar mai multa forta. Cand ai putere, dupa vreo 5 luni sa zicem, pui pe pat/scaun picioarele si pe podea mainile iar atunci poti spune ca ai forta, daca lucrezi cu corpul tau. Un sfat: Nu te forta deoarece esti in crestere si mananca multa carne, lapte, oua si fructe daca doresti sa arati bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru o0ops_2090):

Flotarile lucreaza biceps?

Stiu ca esti COMPLET PE LANGA la capitolul "suplimente", dar si la antrenament HABAR NU AI?

DE CAND lucreaza o miscare de impins ( flotari ) o grupa care este lucrata la miscari de tras ( biceps )?

flotari = piept, triceps, deltoid anterior, NU BICEPS sau alti muschi antagonisti.

biceps si triceps = grupe ANTAGONISTE, sunt antrenate de MISCARI OPUSE, nu exista o miscare pentru ambele.

Apuca-te de sah

24 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Buna.
Faci muschi facand multa treaba acasa sau tragand de fiare.
Pa, pa!

| hummmer a răspuns:

Flotări,ridică greutăţi.

| cristi1505 a răspuns:

Esti total pe langa! Habar nu ai! Un raspuns mai aberant sunt convins ca nu puteai da...

| cristi1505 a răspuns:

Ti se pare ca as avea un motiv sa te mint? Pfff

| cristi1505 a răspuns:

laughing))...ce copil mic esti

| cristi1505 a răspuns:

Uimestema! Cati ani ai? Din ce comment tampit ai dat e clar ca nu stii nimic.Cica daca bei lapte in cateva luni esti culturist laughing).
In primul rand, un culturist are cel putin 4 ani de sala in care a respectat dietele cum trebuie(pentru masa si definire),odihna si antrenamentul + ca a bagat si steroizi in el la greu.
In al doilea rand,alimentele de baza in acest sport sunt: -proteinele(carne,oua, lactate etc.)nu doar lapte
-cabohidratii(orez, cartofi, porumb, ovaz etc.)
-vitaminele
etc.
In al treilea rand eu fac de 3 ani sala si sunt destul de bine documentat despre acest sport.

Nu are rost sa mai comentez ca oricum nu stii nimic!

| cristi1505 a răspuns:

Daca ziceai in spirit de gluma, puneai la sfarsit: laughing si imi dadeam seama.Si bai frustratule, tu nu ma faci pe mine retardat.Esti un nimic daca deja te-ai coborat la asemenea jigniri!

| cristi1505 a răspuns:

Bai taran obosit...du-te inapoi in pestera ta!

| CristianPreda a răspuns:

Salut! Uite, la varsta ta, nici eu nu faceam nicio tractiune. Eu de-abia anul asta am inceput sa fac tractiuni (am 15 ani) dar asta nu inseamna ca si tu trebuie sa astepti atat ca sa faci o tractiune. Uite cum sa incepi: iti iei un scaun,te urci pe el si te prinzi de bara,apoi iti dai drumul cat de incet poti. Sau altfel, daca ai un prieten care sa stea cu tine, cand te prinzi de bara, tu tii genunchii indoiti incat el sa te poata prinde de glezne si sa te ridice, sa te ajute sa faci o tractiune, doua sau mai multe.Eu am inceput acum o luna cu a 2-a varianta si acum pot sa fac 6-7 tractiuni complete, adica dupa o repetare sa nu raman cu mainile indoite. Si alimentatia conteaza pentru a pune masa musculara. Trebuie sa mananci foarte multe proteine:oua, lapte si mai important carne, dar care sa nu contina foarte multe grasimi.winking Sper ca ti-am fost de folos happy

| Deknar a răspuns (pentru CristianPreda):

6-7 tractiuni complete la 15 ani? Seems wierd

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deknar):

Depinde cum are muschii spatelui dezvoltati

| L7w7n7d7 a răspuns (pentru Deknar):

De ce seems weird? Eu la 15 ani făceam 15-16 corecte.

| Deknar a răspuns (pentru L7w7n7d7):

Nu ziceam ca sunt multe, ziceam ca la 15 ani sa faci 6-7 tractiuni e foarte putin.

| L7w7n7d7 a răspuns (pentru Deknar):

Depinde de condiţia fizică, poate-i sedentar băiatul.
Tu câte făceai la 15 ani?

| Deknar a răspuns (pentru L7w7n7d7):

Am 13 si fac in jur de 8.

| L7w7n7d7 a răspuns (pentru Deknar):

Câte kg ai?
Normal că faci atâtea dacă eşti slab.

| Deknar a răspuns (pentru L7w7n7d7):

55kg

| CristianPreda a răspuns (pentru Deknar):

Da,dar gandeste-te ca eu acum o luna nu puteam sa fac niciunawinking

| LuCi82820 a răspuns:

Daca nici macar o tractiune nu poti sa faci atunci ce pretenti ai sa ai muschi asta ar insemna ca nici o gantera nu poti sa ridici

| Bezwingerin a răspuns:

Ridica greutati si fa cel putin de 10 ori pe zi cite 15-20 flotari, pe mine ma ajuta.

| cristi1505 a răspuns (pentru Bezwingerin):

Nici tu nu stii ce vorbesti! Niciunul dintre voi nu stie ce are de facut, care sunt principiile de baza de la care pleci etc.Mai intereseaza-te!

| Bezwingerin a răspuns:

Eu am 10 ani si jumate si pot face 12-13 tractiuni, fara alimentatiile pe cre voi le spuneti si fara sala, si nu trebuie sa stai cite 2 ore pe zi sa faci sport, ajung 30 minute, daca faci sport corect
PS:am 39kg