| huideni1845 a întrebat:

Am 15 ani, sunt din Arad, sunt inalt si slab. As vrea sa merg la sala ca sa fac niste muschi. Vreau sa stiu daca exista antrenori pentru asta sau daca trebuie sa ma duc de capul meu?

4 răspunsuri:
| Cosmin4Fit a răspuns:

Depinde la cel fel de sala te duci happy

Daca mergi la una mai ieftina, e posibil sa nu fie neaparat un antrenor, dar patronii acestor sali sunt de obicei prin zona si stiu cate ceva despre masa musculara.

Daca iti alegi o sala ceva mai scumpa, atunci mai mult ca sigur un antrenor va fi prezent. Vei avea un orar in care acestia sunt prin zona, si iti poti dupa alege tu singur orele in care vii ca sa lucrezi ce te-a invatat.

Antrenorul nu lucreaza pentru tine, tot de capul tau esti.

El te invata sa stai cu spatele drept cand faci indreptari cu bara, dar e decizia ta daca il tii drept sau nu.

Postura ta va avea mare importanta in conditiile in care esti inalt si slab.

Te vei intalni cu multe probleme, cum ar fi alimentatia. Daca nu ai un surplus caloric, adica sa mananci mai mult decat consumi in mod obisnuit, nu vei putea transforma nimic in muschi, ca nu ai ce. Din potriva, daca te antrenezi si nu mananci, organismul isi va lua energia chiar din muschi, asa ca ai grija, ca s-ar putea sa slabesti happy

| Quiin a răspuns:

Aw, Cate avem in comun laughing). Si eu am fost la sala dar nu pentru muschi bineinteles. Dar am vazut antrenori care vin si te ajuta daca nu faci ceva bine sau daca le ceri pur si simplu ajutorul!

| ElenaGhilbert a răspuns:

La inceput vei avea nevoie de antrenor (si da ei exista, acesta e lucrul lorlaughing
Apoi dupa un anumit timp te vei descurca singur. Sfatul meu e sa mergi la inceput cu un antrenor, mai ales ca esti slab.@@

| CristiMC a răspuns (pentru ElenaGhilbert):

Si daca e slab nu poate sa faca singur?