| NikkerBoy a întrebat:

As avea nevoie de un sfat, daca ati putea.
Sunt baiat, am 18 ani, 69 de kg si 1, 83 inaltimea.
As vrea sa ajung pe la 73-75 de kg pana in vara, in iulie.
Am facut sala anul trecut, cam jumatate de an, dar acum nu am timp.
Daca imi cumpar 2 gantere de 15/17/20 kg si pot lucra acasa piept(la banca), flotari, biceps, triceps, spate, trapez
Cam ce program as putea sa imi fac sa iau in greutate? Daca ati putea sa imi spuneti pe scurt big grin
Si cam ce ar trebui sa mananc?

3 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Uite... Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa iei in grasime n-are niciun rost sa faci cu haltere si chestii de genul, insa daca vrei muschi si sa zicem cateva kg in plus poti face niste chestii de baza.
Pot spune ca sunt si eu in domeniu cu sala am umblat si eu aproape jumatate de an, acum m-am oprit pentru ca n-am cu cine merge. Daca vrei sa faci acasa musci asta inseamna sa improvizezi. Piept culcat merge, dar trebuie sa lucrezi pieptul cu trei exercitii diferite si pe alea nu le poti face acasa. Biceps poti face acasa poti face cam 3-4 esercitii pentru biceps. Triceps 3 exercitii din care 2 poti face acasa. Iar la spate sincer nu stiu daca poti face acasa.
Mancarea e un lucru de baza in culturism. La cele 69 de kg ale tale trebuie sa introduci in organism pe zi 138g de proteine. http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/# aici ai toate mancarurile cate proteine au. Asta inseamna 6-7 mese pe zi cu cate 20g/masa. Fara dulciuri sucuri si calorii.

| Vladut650 a răspuns:

Acasa nu poti face muschi, o grupa musculara se lucreaza o data pe saptamana, tu daca ai gantere ce faci? brate si piept zilnic? + ca ce vrei tu 5-6 kg in 4 luni e imposibil, muschii se pun in ani de zile.

| Maleok a răspuns:

Du-te la sala, daca vrei sa adaugi atit de repede cumpara un gainer serious mass! E superb!