| silviuseby a întrebat:

Cum pot sa fac sa alerg mai repede si sa rezist mai mult?
Fac antrenament de 3-4 zile si vad ca imi creste rezistenta.
Eu pana marti trebuie sa rezist 2-3 km.
Ma gandeam la multa cafea, coca-cola, si bomboane pentru energie.
Alte idei?

4 răspunsuri:
| caractere a răspuns:

Pe cand eram acum multi ani in lotul de atletism, ca sa ne sporeasca viteza, antrenorul ne recomanda sa alergam pe scari, in bloc, de la parter la etajul 10, cateva reprize pe zi, iar la antrenamente ne punea sa alergam(sprint sau nu) in panta(uneori destul de abrupta), prin diferite parcuri.
Rezistenta vine in timp, doar prin antrenament asiduu.
Renunta la porcarii(cola, cafea, energizante etc)! Nu iti vor aduce niciun plus. Ba dimpotriva.

| dadasssssssss a răspuns:

Vrei sa alergi mai rapid? Tot ce iti trebuie este rabdare si putina munca. Alearga in fiecare zi vreo 30 minute si din ce in ce mai mult timp si mai rapid. Daca obosesti nu te forta. Fa o pauza, relaxeaza-te si o iei de la capat.
(la scoala iti da lapte nu?) Bea lapte mult ca sa iti fixeze calciul in oase, fructe si legume si dormi mai mult ca sa te odihnesti.
P.S. Vezi ca bomboanele, cafeaua si cola nu sunt chiar atat de bune pe cat le crezi. big grin (daca vrei sa alergi mai repede evita-le)

| KaRa23S a răspuns (pentru dadasssssssss):

Dar baiatul are nevoie in scurt timp hello!

| Boss_Bodi_1997 a răspuns:

Daca vrei sa rezisti mai mult, sa nu bei sucuri acidulate sau apa minerala decat apa plata dar cu 1 ora inainte de alergare ( nu uita sa treci pe la WC! ). Asa si eu eram primul pe scoala dar la un moment dat peste un an un coleg a inceput sa alerge mai repede si nu imi explicam. Am inceput sa alerg pe fiecare zi 1 ora 2, si ca fac abdomene si genoflexiuni...ai zice la ce te ajuta abdomenele la alergare, te ajuta foarte mult pentru ca, cand alergi trebuie sa tii abdomenul incordat... mainile in pozitie de 90○ si palmele intinse si sa alergi pe varfuri (daca ai 50 m) si pe calcaie (daca ai rezistenta). Si incaltamintea trebuie sa fie usoara si nu pe glezne (bascheti ect.) si niste tenesi usori. Sper ca vam putut ajuta big grin