| Andreea0612 a întrebat:

Credeti ca pot slabi doar prin sport?

Am tinut o cura de slabire timp de 2 luni in care am dat jos 4 kg, dar cand am inceput iar sa mananc am pus dublu.Recunosc ca am cam facut excese dupa dieta dar me-am revenit la alimentatia de dinaintea dietei.

Cea mai mare greseala am facut ca am tinut dieta, dar macar am invatat din aceasta gresealahee hee.

Eu nu mananc dulciuri si nici nu fac excese. Mananc cat sa ma mentin (cam 1400-1600calorii/zi cred).

Ce spuneti? As putea slabi fara dieta doar prin sport?

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dietă sănătoasă, multă mişcare şi sport!

| TheAce a răspuns:

Normal ca poti slabi doar prin sport dar ceea ce mananci iti devineste lifestyle-ul. Nu trebuie sa tii vreo dieta. Trebuie doar sa inveti sa mananci mai sanatos. Sa mananci carne de pui/curcan/peste, salate, lactate, sa reduci carbohidratii si sa excluzi sucurile carbogazoase si dulciurile in exces. Trebuie sa te obisnuiesti intr-un fel fara a manca mai putin sau a te infometahappy. Ceaiurile ajuta si ele.

| raluk27 a răspuns:

1.Redu nr caloriilor pe zi. Mentine-le in jur de 800-1000.
2. Cat mai putini carbohidrati:paine, maxim o felie (preferabil neagra), cartofi doar fieti sau la cuptor, fara produse de patiserie, covrigei, sticksuri sau alte chestii de rontait.
Carbohidratii consuma-i doar dimineata si la pranz, in niciun caz seara.
3. Fructe, maximum 3-4 /zi.
4. Nu manca dupa 18.30
5. Cel putin o ora de sport zilnic.
6. Obligatoriu 3 mese/zi. De preferat sa nu mananci nimic intre mese. Daca totusi ti se face foame, mananca un iaurt/un mar sau un morcov. Nu te lua dupa alti useri cu snacksurile intre mese.
Numai cu sport, nu slabesti. Trebuie sa iti revizuiesti alimentatia. Degeaba curg apele de pe tine la sala, daca devorezi frigiderul cand ajungi acasa. Rezultatele bune se obtin numai combinand miscarea cu alimentatia sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Da poti slabi doar prin sport dar trebuie sa ai grija ce mananci, parerea mea este sa nu mai mananci seara dupe ora 6 si sa incerci sa reduci din paine. Ar veni ca o dieta dar nu este chiar asa! Poti sa mananci si alte lucruri pe care tu nu le puteai manca la dieta aceea! Dar ca sa slabesti foarte mult tine si dieta fai si sport

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Decrepit a răspuns:

Ti-ai dat si tu seama ca dieta isi baga piciorul in echilibrul biologic si te ingrasa,bun. Poti sa mananci si dulciuri, treaba, zic eu, nu sta in cat sport faci, ci cat de activa esti.Activitatea cerebrala scade drastic din greutate.Zi-mi tu, ai vazut vreun ganditor, muzician sau pictor gras? Deci, somn putin, iti ajung maxim 7 ore pe noapte, dar si atunci e cam putin, multe carti citite.Si stres.Da,mitul e facut praf,stresul nu ingrasa,ci slabeste, ca stimuleaza activitatea cerebrala.Zic de stresul ala care te macina bine, nu de stresul de tipul "Da' oare de ce nu m-a sunat azi."

Abdomenele, daca vorbim de sport, sunt o solutie.Si flotarile,cat mai multe si,gradat, mai complicate, pentru ca ard multe calorii. Dietele nu prea au treaba, pentru ca oricum iti va cere corpul mancare si vei ajune dupa, la excese.Inoata de placere,daca vrei,e activitate mare consumatoare de calorii.Dar cea mai simpla formula,una care ma tine si pe mine departe de a fi gras,desi mananc extrem de mult asta este : stres + activitate cerebrala + anumite exercitii fizice,zilnic, nu foarte multe, cat sa indepartezi eventualele excese alimentare de peste zi.

Nu te baga sa mananci verdeturi, radacini si alte baliverne, ca-ti dai peste cap echilibrul biologic.Si nici nu sari peste micul dejun; mai degraba, spune pas la cina, desi asta o sa te faca sa mananci mai mult ca de obicei, la micul dejun.Nu te-ai gandit totusi,ca poate fi o conditie biologica, adica tie sa ti se depuna caloriile intr-un mod mai rapid, decat la un om cu un ritm de depunere relativ normal, ori ca ce mananci tu se simte mai clar decat la un om normal, dpdv biologic.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Decrepit):

Cu abdomene nu ai sa arzi grasimea cosporala in veci.

| Decrepit a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Clar.Am si spus, ard caloriile bagate peste zi in tine, nu grasimea corporala.Dar parca nici n-as vrea sa recomand oamenilor lipsuctii si alte d-astea.La mine, tehnica de "epuizare" a functionat; la ce inaltime am si la cat mananc, ar fi trebuit sa am vreo 85 de kilograme, cand am cu 13 mai putine, doar pentru ca nu dorm mult si sunt activ constant.

| Bdtd04 a răspuns:

Sportul este esential dar nu stiu cat de mult te-ar putea ajuta daca nu tii un regim de viata sanatoswinking Normal la diete dulciurile sunt printre primele lucruri care se elimina. Daca totusi nu te poti abtine poati manca ciocolata neagra sau acele dulciuri dietetice. Si da, cred ca ai putea slabi doar prin sport dar nu prea mult. Oricum nu trebuie sa te lasi influentata de cei care spun ca nu poti slabi. Tu trebuie sa ai ambitie si incredere in tine happy Succes

| keloo2oo7 a răspuns:

Sport?! nu cred... eu m-am lasat de fumat o luna si m-am ingrasat 15 kg laughing si faceam sport dar degeaba...
incearca sa mergi la sala decat sport!

| Codinz a răspuns:

Da, dar nu trebuie sa mananci mult odata. Mananca putin si regulat, cu snacks-uri intre mese. Asa, vei avea si energie pentru sport si corpul nu va avea probleme.

| gabytzul a răspuns:

Alearga in fiecare zii pana la epuizare si ai sa vezi...

| abcdefghijklmnopqrstuwxyz a răspuns:

Nu ti.as recomanda sa te infometezi, sa ajungi ca VICTORIA laughing

| Andreea0612 explică (pentru abcdefghijklmnopqrstuwxyz):

:-? te referi la fata aia de la emisiunea "acces direct" :)) pe nume victoria?
http://www.youtube.com/watch?v=FSRO0Uy7qr4