| parazitu1 a întrebat:

Buna TPU.Am 1.80 si 90kg.M-am apucat de o saptamana de sala si vreau sa slabesc si sa cresc in masa musculara.As vrea sa stiu ce ar trebui sa mananc? Si in ce cantitati?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Proteine ( carne, lapte, branza, oua ) cat sa-ti asiguri 2 grame/kg-corp zilnic, vezi pe net continutul alimentelor in proteine.

Carbohidrati (cartofi, orez, quinoa, paste )

Grasimi sanatoase : masline, nuci, alune
Fibre vegetale : fructe si legume.

Aia e ordinea importantei, fa-ti un jurnal de alimentatie si antrenament.

| parazitu1 explică (pentru Cosmin86):

Mersi.Dar totusi mai am o nelamurire cam in cat timp o sa vad ceva rezultate?

| Cosmin86 a răspuns (pentru parazitu1):

Depinde, o perioada exacta nu ti-o poate zice nimeni, depinde de metabolismul tau, de genetic, de alimentatie, antrenament, odihna, etc.

In mod normal la 2-3 luni se vad rezultate, asa iti masori progresele.

7 răspunsuri:
| Nostradamuss a răspuns:

Carne si multa fasole

| Coco2730 a răspuns:

Felicitari pentru decizie. Acum trebuie sa inveti care sunt cele mai bune decizii alimentare. Daca doresti intai sa slabesti, invata din Burn the Fat, Feed the Muscle. Ia-ti un cantar.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

In primul rand trebuie sa obisnuiesti corpul cu 5 mese pe zi la ore fixe, adica ora 8 10 12 15 18... cele mai importnte sunt cele de la 8 12 si 18..ca sa slabesti trebuie sa ai un numar de calorii scazut.
daca vrei pot sa-ti dau un model de alimentatie de la un client de-al meu care a ajuns in 5 saptamani de la 97 la 85 de kg, si te iei dupa el si-ti faci singur, bine ca pe langa asta m-am ocupat personal de antrenamentele lui.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

In primul rand trebuie sa obisnuiesti corpul cu 5 mese pe zi la ore fixe, adica ora 8 10 12 15 18... cele mai importnte sunt cele de la 8 12 si 18..ca sa slabesti trebuie sa ai un numar de calorii scazut.
daca vrei pot sa-ti dau un model de alimentatie de la un client de-al meu care a ajuns in 5 saptamani de la 97 la 85 de kg, si te iei dupa el si-ti faci singur, bine ca pe langa asta m-am ocupat personal de antrenamentele lui.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Poti vedea si intr-o luna 2, dar depinde numai de tine, daca te tii tare de alimentatie si antrenamente si daca le planifici cum trebuie, in prima faza slabeste pentru ca asta este cel mai greu de depus, depui mai usor masa.
Mult succes