| Anonim123321 a întrebat:

am 15 ani 1.72 si 55kg daca fac flotari in pumni +flexor si mananc mai mult credeti ca o sa pun ceva greutate pe mine? adica..sa mi se mai dezvolte..mainile pieptul (si o sa mai prind ceva forta)mersi cel mai bun raspuns primeste funda

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Doar cu flotari o sa te dezvolti foarte slab, du-te la sala si fa-ti un plan alimentar corespunzator ( 4-5 mese pe zi bogate in proteine )

| Adeniy a răspuns:

Da.Dar mancare sanatoasa(lapte, leguma, fructe si altele).Dar ca sa nu spui ca trebuie sa te dai pe bio, propuneti ca doar o singura data pe saptamana sa mananci ceva dulce(de fapt, mai putin sanatos).Dar, nu uita sa faci sport.Alearga(nu cu burta goala sau plina) fiindca iti va intari musculatura picioarelor.Fa exercitii cu greutati.Mergi pe bicicleta.Flotari.Genoflexiuni.Sa nu te astepti ca peste noapte sa ajungi ca Bred Pitt sau Van Dame. Sper ca te-am ajutat

| vulturul21 a răspuns:

Salut. trebuie sa nu te mai macine gandul cu ingrasatul daca faci sport nu ai cum sa te ingrasi cat despre antrenament incepe cu abdomenele deoarece te obosesc mai putin si termina cu flotarile. Abdomene trebuie sa reusesti sa faci cel putin 2200 pe zi eu nu prea am patratele si fac cam in jur de 2000 pe zi flotarile trebuie sa ajungi sa faci cel putin 70-75 genoflexiuni in jur de 550 si joching 30 min pe zi cel putin
sper ca te-am putut ajuta
baftawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru vulturul21):

2000 pe zi? laughing
abomenul se lucreaza o signrua data pe saptamana, sau maxim de 2 ori, si cu greutate.
Mai bine 20 de repetari cu greutate ( ex. un disc sau o gantera pe piept ) decat 500 de repetari / liber.

Si cu abdomene lucrezi partea superioara, baga un exercitiu si pentru partea inferioara, ca sa-l dezvolti simetric.

La fel si la genuflexiuni, cele mai eficient sunt 8-10 repetari cu o haltera pe umeri, cand poti mai multe, maresti greutatea.

| Al3x_9593 a răspuns:

La fel eram si eu la 15 ani acum am 20 si am 1.86 dar am 88 kg asa ca nu iti face probleme in legatura cu musculatura poti merge la o sala sub supravegherea unui antrenor!

| TantiHeroglifa a răspuns:

Hei eu zic sa ramai asa cum estiwinking ca s-ar putea ca dupa sa te tot ingrasi si sa nu mai poti slabi! asteapta sa mai crestiwinking inca ai 15 ani happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru TantiHeroglifa):

Greutate in plus NU inseamna sa te ingrasi, poti creste in greutate si prin masa musculara. Poti lua 10 kg in plus si grasime ZERO in astea.