| Jazzberry12 a întrebat:

vreau sa imi tonifiez corpul cu ajutorul unor exercitii fizice. Vreau si eu niste workout-uri eficiente si care sa nu fie plictisitoare. Mentionez ca am incercat deja Pilates, Taebo, Aerobic. Funda pentru cel mai bun raspuns :*

13 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu merg la sala pentru tonifiere si slabire si imi place tare mult happy

| Jazzberry12 explică (pentru pwp):

Sunt destul de slaba si nu am probleme cu greutatea. As vrea sa ma tonifiez dar nu as vrea sa slabesc. Ce anume faci la sala?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jazzberry12):

Fa exercitii pentru muschi, 4 sedinte / saptamana, o sa te tonifici fara probleme.

Si sa ai o alimentatie corespunzatoare, bogata in proteine.

| Jazzberry12 explică (pentru Cosmin86):

Tocmai asta vreau.
niste exercitii, programe etc. happy

| pwp a răspuns (pentru Jazzberry12):

La aparate...nici nu stiu cum se numesc laughing
Si am un abonament 60 lei pe luna + antenor, 5 zile pe saptamana.Foarte avantajos happy

| Jazzberry12 explică (pentru pwp):

Din ce oras esti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jazzberry12):

La sala iti poate face instructorul de acolo un program de exercitii corespunzator pentru tine, in functie de varsta, greutate, obiective.

discuta cu el

| Jazzberry12 explică (pentru Cosmin86):

Eu initial eram curioasa de niste programe sau exercitii pentru acasa.
vad ca toata lumea ma trimite la sala! laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jazzberry12):

Pentru ca acolo ai conditii de lucru.

Acasa :

- flotari cu priza larga, pentru piept
- flotari cu priza ingusta, pentru triceps
- flotari la banca, pentru triceps ( cauta pe net sa vezi cum se fac, sunt foarte eficiente pentru triceps )
- genuflexiuni cu o greutate
- ridicari pe varfuri, pe un singur picior, cu greutate ( pentru gambe )
- ramat cu gantera pentru spate ( sau cu ceva improvizat )
- indreptari cu greutate ( pentru zona lombara )
- abdomene clasice ( abdomen - partea superioara )
- ridicari de picioare ( abdomen - partea inferioara )
- fandari cu greutate ( picioare )
- ridicari frontale, laterale si impins deasupra capului cu gantera ( pentru umeri, din pacate la umeri fara gantere nu faci mare lucru )
- flexii cu gantera pentru biceps
- tractiuni cu priza supinatie ( palmele spre tine ) -> spate, biceps si antebrat

Cred ca ajung deocamdata happy

| Jazzberry12 explică (pentru Cosmin86):

Mi-ar fi mult mai usor daca mi-ati da niste linkuri catre video-uri sau youtube... eu asta cautam initial, dar e vina mea ca nu am specificat. :-s

| pwp a răspuns (pentru Jazzberry12):

Braila

| lumy4u a răspuns:

Mergi la sala, nu o sa te plictisesti de loc happy

| Jazzberry12 explică (pentru lumy4u):

Da, asta cred ca o sa fac. M-am gandit ca daca merg la sala o sa imi fie mult mai greu sa renunt happy Vreau sa vad intai daca altii au alte solutii pentru mine happy