| CristianPreda a întrebat:

Ce sa mananc ca sa pun masa musculara? Stiu ca trebuie sa fac si exercitii, nu trebuie sa imi mai spuneti. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. PROTEINE de 4-5 ori pe zi ( piept de pui, de curcan, friptura de vita, muschiulet, peste - in special oceanic -, oua, branza )

2. CARBOHIDRATI ( orez, cartofi, paste, cereale integrale, etc. )

De 4-5 ori pe zi proteine + carbohidrati, e bine sa variezi sursele, sa mananci mereu altceva.

5 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Uite aici program orientativ... interval orar, calitate si cantitate!
Masa 1
Ora 8:00
- 200 g fulgi de ovaz sau 500 g de iaurt
- omleta din 2 galbenusuri + 6 albusuri sau cereale integrale cu lapte
- 2 felii de paine integrala sau biscuiti
- un fruct la alegere
Masa 2
Ora 11:00
- salata de fructe
Masa 3
Ora 13:00
- 200 g carne de pui sau vita la gratar
- 200 g cartofi copti sau orez fiert
- legume proaspete crude
SAU
- 250 g orez fiert in unt
- 300 g carne de vita
- salata de varza cu morcovi
Masa 4
Ora 16:00
- salata de legume
- un fresh de fructe
Masa 5
Ora 19:00
- 200 g piept de pui
- 200 g paste
SAU
- 200 g peste
- 200 g cartofi copti
- salata de cruditati
http://www.despreculturism.ro/......ulara.html

| Ovidiuo a răspuns:

Mult calciu!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ovidiuo):

Serios, mult calciu... vrei sa spui multe PROTEINE

alt copil mic care isi da si el cu parerea...

| Eduard192 a răspuns:

N general sunt recomandate proteinele, dar mare atentie pentru ca obosesc ficatul si rinichii, de aceea trebuie sa mananci fara grasime.carnea rosie(vaca sau cal), piept de pui sau de curcan fara piele, produse lactate degresate.carbohidratii sunt de asemenea indicatii dar si aici ai ceva limite, sunt cei cu actiune lenta si cei cu actiune rapida, dintre cei lenti :cartofi fierti, fasole, orz alb, porumb cereale. cei cu actiune rapida:mierea, cereale integrale, suc de portocale sau de struguri.nu este indicat s a iei in greutate foarte rapid pentru ca atunci o sa ai si depuneri de grasime si tu vrei doar marirea masei musculare, exercitiile fizice te ajuta dar trebuie continuitate altfel vei avea probleme. nu uita sa te hidratezi, lichidele reci se asimileaza mai repede dar iti trebuie sa faci si ceva aerobic sau forta pentru ca altfel raman in fibra musculara si vei avea retentie de apa in organism. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eduard192):

" de aceea trebuie sa mananci fara grasime", proteinele fara grasime forteaza ficatul...

cand mananci proteine, evident ca trebuie sa mananci SI GRASIME.

Daca nu stii NIMIC nu mai cere "funda" ca o femeie frustrata care da sfaturi tampite