| Kadam a întrebat:

E normal ca in perioada în care faci sala se depui și țesut adipos? Care e planul,pui masa musculară, apoi te pui la slăbit? Cum faci sa nu pierzi masa musculară?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca faci spoert sa pui musculatura,dafr tu pui grasime sau si grasime, ceva nu este in regula, maninci prea mult fata de cit efort depui.
Deci pentru sportul ala si in general sporturi de astea intense, nu se depune grasimi, mai ales vizibil.

Cum faci sa nu pierzi masa musculara? Creierul totdeauna foloseste rezervele, niciodata altceva inainte de rezerve.Grasimile sunt rezerve,iar creierul le foloseste pana la epuizeaza de tot, daca persoana nu maninca, de abia dupa ce nu mai exista grasime pe nicaeri se ia din masa musculara.

Deci la tine nu-i cazu, nu-i cazu la nimeni, in mom cand deja pierzi masa musculara, aia arata ca faci foamea la greu.

| raMLesS a răspuns (pentru relian):

"Daca faci spoert sa pui musculatura, dafr tu pui grasime sau si grasime, ceva nu este in regula, maninci prea mult fata de cit efort depui."
Nu e adevarat, exista perioada de bulk in care iei in greutate si e inevitabil sa nu iei in tesut adipos.
Daca vorbim de recompozitia corporala e altceva, dar e mult mai greu de facut si dureaza mai mult.

Grasimile sunt rezerve, iar creierul le foloseste pana la epuizeaza de tot, daca persoana nu maninca, de abia dupa ce nu mai exista grasime pe nicaeri se ia din masa musculara.

Nu e adevarat, ia si din masa musculara daca nu mananci suficiente proteine si nu te antrenezi.
Si nu o sa ramai in veci fara grasimi, ca sa ajungi sa ai sub 5% grasime corporala, ceea ce nu cred ca o sa reusesti vreodata, ar trebui sa fii intr-un deficit foarte lung, o sa-ti fie afectati hormonii si in mare parte tot organismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr o oarecare masura da.
Depinde...nu e o regula. Depinde de cum arati cand incepi!
Ca sa nu pierzi cand slabesti bagi antrenamente normal ca si inainte, tii proteina sus si nu faci deficit drastic.