| Misha4217 a întrebat:

E normal sa antrenezi de mai multe ori pe saptamana aceeasi grupa. daca nu lucrezi intens.cum ar fi triceps flotari la pararele 1 set.peste o zi extensii la helcometru pentru triceps.1 set.ce parere aveti. daca fac 1 grupa pe satamina imi pare ca nu e de ajuns.sau trebuie lucrat intens

13 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Daca manaci ca o bestie si dormi bine poti sa faci si de 3 ori pe saptamana. depinde de corpu tau

| Robbu a răspuns:

O antrenezi cum simti tu.cum iti simte organismul.Eu am 1 an de sala si fac 6 zile pe saptamana.
De exemplu
Luni Piept, Marti Spate, Miercuri Abdomene cu Picioare, Joi Umeri cu Brate, Vineri Cardio iar sambata am antrenament de lupte.
Nu e niciun fel de problema daca lucrezi acceasi grupa d muschi de 2 ori pe saptamana, dar maxim de 2 ori, nu mai mult.Si pentru rezultate cat mai bune, si cand ai febra la. piept de exemplu si tu faci in acea zi spate.Baga 10-15 min si putin piept, o sa iti intre foarte bine! Acum depinde si cat stai tu in sala.cel mai bine e 2 ore si ceva.Eu fac 2 ore si jumatate si ma simt foarte bine! Simt mereu ca imi lucreaza muschiiwinking Bafta!

| WR104 a răspuns:

O data e suficient, o data si bine nu de 3 ori pe saptamana asa lejer.
Daca faci de doua ori intr-o saptamana o anumita grupa de muschi incearcasa faci luni si vineri sau chiar luni si sambata pentru a lasa muschiul sa se vindece.
Succes!

| MioaraParalescu a răspuns:

Da dar nu mai mult de 2 ori pe saptamana ca dupa aia e supra antrenament.Si sa fie antrenamentele cam la 3 zile unul de altul.Ideal ar fi ca unul dintre antrenamente sa fie mai dur si celalalt mai lejer.
Bafa!

| Cosmin86 a răspuns:

Muschii cresc de la intensitate, nu de la volum, mai bine antrenezi o grupa o data pe saptamana si INTENS, decat de 3-4 ori mai slab.

intensitatea mereu va fi MULT mai importanta decat volumul, decat sute de antrenamnete mai bine cateva intense

| alalal a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce siringa prietene? eu fac de vreo 5 ani acasa.La sala ma duc numai de impresie si fac natural nici macar suplimente nimic!
Antenament intens poti sa faci in fiecare zi prietene, muschiul se reface, sau tu nu dormi esti somnabul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alalal):

La un sportiv natural un muschi se reface in 5-7 zile.

Fa tu in fiecare zi daca esti complet pe langa

| alalal a răspuns (pentru Cosmin86):

Cine te-a mintit cu 5-7 zile? ce in fiecare zi? Eu am spus de doua ori pe saptamana! Cum sa stau 7 zile ca mai bine ma las de culturism! U fa cum vrei prietene! Paa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru alalal):

Eu fac 1 grupa / saptamana. Deci las 6 zile pauza unui muschi.

Rezultat : am 43 in brat, natural si pot face doar exercitii grele ( inclusiv sa stau in izometrie intr-un singur brat la 90 de grade sau unghi mai strans, in tractiune ), flotari in degete, etc.

| alalal a răspuns:

La o grupa de maxim 3 ori pe saptamana! bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru alalal):

Poate daca stai cu seringa dupa tine laughing

| EduardVikingul a răspuns:

Da boss, e absolut ok. Din cate stiu eu, de 2 ori pe saptamana e ideal. Eu asa fac de cand ma stiu si am bratul cat busteanul, cand ies pe strada toate fetele se aliniaza langa mine sa-mi mangaie știuca.

Sursa: Ghidul super-agudenie de fitness de pe http://3dy.ro