| TinaGI a întrebat:

De cateva saptamani fac genoflexiuni si ridicari pe varfuri dar sunt atat de incapatanate picioarele mele si nu vor nicicum sa fie mai ingrosate. In orasul meu nu este sala, adica are cineva si pot sa-mi fac abonament dar nu are aparatele necesare pentru picioare decat banda. niste exercitii poate mai eficiente stiti? ah si, si pentru brate. am bratele subtiri si oh le urasc dar in principiu picioarele astea. mananc si la 3-4 dimineata dar nici grasime sa zic asa nu se pune decat la burtica -.- am un corp ce oricat mananc ce vreau cand vreau ca nu pun 1 gram pe el. am 1.67 17 ani si 50 kg, vreau sa pun muschi pe mine 2, 3 kg nu grasime. niste exercitii eficiente acasa si un program la fiecare grupa zilnic daca ma poate ajuca cineva, ce exercitii si cum sa combin, brate picioare piept alea alea, adica tot corpul. multumesc si da, dau FUNDAA puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Fa flotari suspendata cu picioarele pe pat si mainile le pui pe 2 scaunele mici sau la acelasi nivel.ia-ti 2 greutati de undeva, sau fa-ti tu 2 bidoane umplute cu nisip si fa cu ele genoflexiuni, pentru piept(sanii)poti face flotari, pentru abdoment faci abdomene, dar mai intai trebuie sa iti intri in ritm sa faci cat mai multe posibile gen 500 600 dupa incerci cu greutati happy

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Blah. daca pui grasime pe burta mananci prost de nu pui greutate. un ectomorf arde grasimea aia de pe burta. deci alimentatia ta e proasta, ca ectomorf nu esti cat timp ti se pune grasime pe burta. orice exercitiu ce implica picioarele va avea un efect pozitiv asupra musculaturii acestora. fie ele flexii, extensii, rotiri, abductori, adductori, genoflexiuni, genoflexiuni partiale, banda, etc. simti muschiul ca "arde" = lucreaza = va creste. atat timp cat le dai proteine si sport sa ii motivezi sa creasca, asta vor face. cat timp esti fata eu in locul tau as face circuite. 1 aparat piept, 1 spate, 1 biceps, 1 triceps, 1 umeri. asta o zi. alta zi 1 aparat biceps femural, 1 cvadriceps, 1 presa/geno, 1 gambe, 1 adductori, 1 abductori. pauza intre. luni, marti, joi, vineri. 4 serii 15-20 repetari pe serie. si asa ti-ai facut sala cu minim de echipament (gen cu 1 bara chiar si coada de matura, 2 gantere si 1 kettlebell ai tot ce iti trebuie. eventual o banda elastica). cauti pe net in functie de ce ai (ai banda, cauti biceps cu banda. ai gantere cauti triceps cu gantera, etc)

| TinaGI explică (pentru JohnnyBi):

Pai mananc des de la fast food deoarece stiu ca nu pun si imi place de acolo sa mananc, nu mananc gras sau cine stie ce sunt si pretentioasa numa piept de pui mananc dar tot acolo se pune laughing dar multumesc oricum.

| JohnnyBi a răspuns (pentru TinaGI):

Poti sa bagi in tine si furaje pentru porc, tu ai probleme la enzimele digestive. daca nu pui greutate dar totusi faci burta corpul tau nu asimileaza cum trebuie nutrientii. este normal de la alpha -2 receptori sa se puna strat adipos prima oara in zona stomacului, si ultima oara se da jos tot de acolo.