| boghy13 a întrebat:

Heloo am si eu o problema...ma puteti ajuta? am inceput sa fac exercitii fizice abdomen, pipt, spate etc... problema e ca nu stiu daca am voie sa beau multa apa in timpul exercitiilor, si nu stiu cam cat si ce trebuie sa mananc in timpul asta. daca aveti vreo idee despre ce trebuie sa fac hellp me.mersi mult

Răspuns Câştigător
| EUBMV89 a răspuns:

Nu e vorba sa fiu eu multumita, ca mie imi este indiferent practic, am spus ca poate nu ti-ai dat seama si ca sa nu mai sarra altii cu altele. In cat la intrebarea ta raspunsul este, ca da poti bea apa in timpul exercitiilor, dar sa nu fie foarte rece cantitatea de apa recomendata pe zi este de intre 1, 5 l si 2 l. Si incat despre ce ar trebui sa mananci, ar trebui sa consumi alimente foarte bogate in fibra (spre exemplu orez si cereale integrale), trebuie sa reduci consumul de carne de porc si cea de vaca sau miel, sa mananci peste (cel mai indicat ar fi fript), piept de pui, si multe fructe si legume (cartofi si banane nu). Sper ca ti-am fost de ajutor.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mananci PROTEINE ( carne, lapte, branza, oua ) cat sa-ti asiguri necesarul proteic de 2 grame de proteina / kilogram-corp zilnic, altfel tragi cam degeaba.

Baga 4-5 mese pe zi bogate in proteine, cu ceva carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ) si niste fibre + grasimi sanatoase ( alune, nuci, etc. ).

Cea mai importanta masa ( proteine + carbohidrati ) sa fie la 30, maxim 60 de minute dupa antrenamnet, e CEA MAI IMPORTANTA masa a zilei.

| Andrei7520152 a răspuns:

Bei dupa, cand in general ti se face sete dupa exercitii

| EUBMV89 a răspuns:

Ai gresit categoria. Macar puteai sa iti ceri scuze.

| boghy13 explică (pentru EUBMV89):

Scuze dar de asta chiar nu mi-am dat seam SCUZE TUTUROR...multumita?

| boghy13 explică (pentru EUBMV89):

Scuze am gresit fara sa imi dau seama SCUZE TUTUROR...multumita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru EUBMV89):

De ce sa reduci consumul de carne? Carnea are PROTEINE de calitate + creatina, e foarte buna pentru masa musculara, vrei sa spui sa MARESTI continutul de carne.

pune accentul pe PROTEINE intai, si apoi pe restul, fibra, legume, etc. ( proteine = carne, lapte, branza, oua )

| EUBMV89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru ceea ce vrea el are nevoie de foarte multa fibra, gandeste-te ca sunt rezervele corpului ca sa le numesc asa care au substantele necesare, plus de asta pestele si puiul au aceleasi vitamine (nu in aceleasi cantitati) si sunt mult mai sanatoase. Daca ar fi cum spui tu atunci toti vegetarienei ar fi niste persoane bolnave si nu sunt, concluzie si fructele si legumele contin proteine mai mult decat suficiente pentru organism. Carnea (de porc, de vaca si de miel) este un aliment foarte bogata in proteine si grasimi insa au un continut foarte scazut de fibre spre exemplu, cand reduci consumul de carne si faci exercitii atunci corpul incepe sa arda grasimile acumulate si astfel muschii tai vor fi mai mult fibra pentru ca la redeucerea grasimi din dieta aceasta nu se va mai acumula la fel ca inainte, ci tot timpul va fi cea necesara organismului. Eu nu stiu tu dar eu am mers la sala aproape doi ani si acum sunt la inot de cateva luni si in ambele parti mi-au recomandat aceeasi dieta. Cat mai multe fructe si legume, si sa reduc carnea de porc, d vaca si de miel so daca este posibil sa o inlocuiesc cu piept de pui si peste de preferin ta fript, sa nu consum multa sare (pentru ca ajuta la retinerea lichidelor si la formarea grasimi ''lichide'') si sa beau intre 1, 5l si 2l de apa pe zi. Deci eu i-am spus si lui acelasi lucru.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EUBMV89):

Depinde ce obiective ai, pentru cresterea masei musculare ai alta alimentatie decat pentru slabit, baietii in general se duc la sala pentru masa musculara.

Si cand am zis carne, nu am zis de porc sau de miel, si piept de pui si peste tot carne e, nu uita de pieptul de curcan ( are cam aceleasi proteine ca cel de pui, dar colesterol de 4 ori mai putin ).

Iar eu NU mentionam ca nu e sanatos, ci doar ca nu e corespunzator pentru masa musculara ( si miss Venezuela traieste sanatos, dar NU are muschi ).

Si daca tot zici de experienta, si eu am 2 ani jumate de sala si 2 ani de kickboxing, si citesc destul de des despre nutritie, antrenament, etc., am participat si la seminarii in domeniu, mereu poti invata ceva nou.

| EUBMV89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aici nu te contrazic, dar eu nu fac exerciti pentru slabit. Si in fine daca tu zici asa, aici toti fosti colegi de la sala tineau cam aceeasi dieta pentru ceva era, zic eu. Deci... neahhh. mai bine nu mai continui pentru ca daca e asa continuam pana maine happy nu am chef de scris acum si trebuie sa si plec in scurt timp. Eu doar am spus ceea ce mi s-a recomandat mie si ce am vazut ca da rezultate si in alti colegi. Aaaa. si eu am fost la kickboxing aproape un an happy da a trecut mult de atunci happy

| EUBMV89 a răspuns (pentru boghy13):

Nu e vorba sa fiu eu multumita, ca mie imi este indiferent practic, am spus ca poate nu ti-ai dat seama si ca sa nu mai sarra altii cu altele. In cat la intrebarea ta raspunsul este, ca da poti bea apa in timpul exercitiilor, dar sa nu fie foarte rece cantitatea de apa recomendata pe zi este de intre 1, 5 l si 2 l. Si incat despre ce ar trebui sa mananci, ar trebui sa consumi alimente foarte bogate in fibra (spre exemplu orez si cereale integrale), trebuie sa reduci consumul de carne de porc si cea de vaca sau miel, sa mananci peste (cel mai indicat ar fi fript), piept de pui, si multe fructe si legume (cartofi si banane nu). Sper ca ti-am fost de ajutor.