| Eduard75 a întrebat:

Salutare TPU, Am o intrebare in legatura cu testosteronu.
Cat de important e testosteronu in cresterea masei musculare?
Daca fac sex de 2 ori pe saptamana afecteaza cu ceva?
Adica cand muschiu e in recuperare si eu scot afara testosteronu prin sex. afecteaza cresterea masei musculare?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testosteronul este un hormon, care este secretat de testicul in sange, circula prin sange si stimuleaza diferite procese, inclusiv sinteza proteica si dezvoltarea musculara. Vei invata despre el cand vei ajunge in clasa a unsprezecea, la scoala.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cum scoti afara testosteronul prin sex? ca doar sperma nu contine testosteron.

| Eduard75 explică (pentru Brigaela):

Eu asa stiam, atunci ce e testosteronu?

| Brigaela a răspuns (pentru Eduard75):

Testosteronul este un hormon, care este secretat de testicul in sange, circula prin sange si stimuleaza diferite procese, inclusiv sinteza proteica si dezvoltarea musculara. Vei invata despre el cand vei ajunge in clasa a unsprezecea, la scoala.

| Nickname1890 a răspuns:

Sexul nu afecteaza cu nimic performantele sportive sau crestearea masei musculare.