| ovidiuantonio a întrebat:

Salut,

Acum vreo 3 luni mi-am cumpărat o bicicletă si am o mica problema la ea, maneta de frana se misca (sus-jos) si este destul de ciudat.

Cred ca as sti cum ar trebui rezolvata problema totusi, este vorba de un surub, dar are capul plat fara niciun locas pentru șurubelniță sau inbus.

Știți cum as putea strange acel surub?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Scuze, m-am mai uitat la poze. Daca joaca din acel surub, nu mai poti face mare lucru, nu e un surub de fapt, e un nit, manetele sunt prinse cu el, daca joaca de la ghidon, se vede in a doua poza mai sus piulita cu care e mecanismul e strins pe ghidon, si aceea trebuie strinsa.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca are capul plat, ori e nituit, si asta e greu de crezut pe un ghidon, ori are pe cealalta parte, probabil dedesubt, o piulita, si cu cheia potrivita o desfaci. Regula insa e ca mai toate sunt pe inbus.
Ai putea face niste poze, le postezi pe net, ne dai linkul, sibasa putem vedea exact despre ce e vorba.

| ovidiuantonio explică (pentru cristi202):

Despre acest surub este vorba:
https://ibb.co/6sLbJBd
https://ibb.co/N1BPXkf

| cristi202 a răspuns (pentru ovidiuantonio):

Dedesubt e clar ca ce e negru e surub. Piulita e cea argintie. Deasupra s-ar putea sa fie un capac, pe care il poti scoate cu ceva ascutit, gen virf de cutit, iar sub el sa gasesti capul cu inbus al surubului. E explicabil, banuiesc ca maneta e de la Shimano, si daca e asa, ei tin la design, vor ca produsele lor sa arate cit mai bine, si atunci au mascat surubul. Cred ca asta e, incearca sa il desfaci cu virful unui cutit din margine.

| cristi202 a răspuns (pentru ovidiuantonio):

Scuze, m-am mai uitat la poze. Daca joaca din acel surub, nu mai poti face mare lucru, nu e un surub de fapt, e un nit, manetele sunt prinse cu el, daca joaca de la ghidon, se vede in a doua poza mai sus piulita cu care e mecanismul e strins pe ghidon, si aceea trebuie strinsa.