Întrebare recomandată | alexrapid1 a întrebat:

Salut am 14 ani și fac volei... Am 1.77 dar vreau sa mai cresc în inălțime pentru ca în ultima vreme nu am mai crescut și alții mi-au luat-o înainte...
Cum pot creste repede și natural în înălțime?
Dau fundă va rog frumos sa mă ajutați!

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Esti inalt pentru varsta ta si pana la 21 de ani ai timp sa tot cresti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu rabdare, mai ai cativa ani de crescut, ai sa cresti mai ales daca faci sport

| neutrino a răspuns:

Practica organizat acest sport si vei creste suficient.

| Xpressurself a răspuns:

Daca nu vrei sa devii sportiv profesionist tine cont si de faptul ca la 14 ani esti deja foarte inalta si va fi foarte greu sa gasesti baieti daca treci de unele limite. majoritatea baietilor sunt intre 1.75 si 1.85 insa baietilor le place ca fata sa fie macar cu un cap mai mica ca ei. poate nu iei asta in considerare la varsta ta insa este un aspect si asta. in plus pana pe la 22 de ani mai ai mult timp sa cresti. inca 8 ani

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu ai ce face, si tinand cont ca ai 14 ani, ai o inaltime chiar foarte buna, pana pe la 19-20 de o sa cresti.eu la varsta ta aveam undeva la 1.65 si acum la 19 ani am 1.83, deci nu te mai stresa atata.

| MedionTcO a răspuns:

E bine momentan, eu am 15 si am 1.75....treaba e ca nu toti se dezvolta la fel.Si ceilalti care ti-au luat-o inainte o sa se opreasca la un moment dat si atunci tu poate o sa cresti. Daca vrei sa incerci sa mai cresti exista niste exercitii dar nu cred ca au efect, dupa parerea mea dar eu ti le spun:stai ridicat, mana dreapta o tii pe cap iar stanga pe sold si te apleci in dreapta(stai asa circa 10 secunde), apoi invers; stai culcat cu un picior ridicat si unul jos sau stii cum stau fetele pe scaun, cu un picior unul peste altul? Stai si tu asa culcat pe o parte cu un picior unul peste altul. Funda? :*

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Esti destul de inalt, ai sa mai cresti in timp!

| Doctor4Hell a răspuns:

Corpul omenesc fara dizabilitati, creste pana la varsta de 20-21 de ani.Deci mai este timp.
Si eu la varsta ta eram ceva mai mic decat majoritatea, dar acum la 21 de ani, sunt mai inalt decat multi ( 1.81)

| alexrapid1 explică (pentru Doctor4Hell):

Vreau sa cresc ceva mai repede ca dacă aștept atâția ani s-a dus sportul meu nu o sa mai fiu Bun la nimic și vreau sa mai cresc măcar 10 cm în 4 5 luni Pentru ca acum am nevoie de înălțime
Va rog ajutați mă cumva eu vreau sa am 1.81 acum nu la 20 ani...

| FirstAid a răspuns:

Fiecare se dezvolta in felul sau. Desigur, depinde si de genele tale( daca cei din familia ta sunt inalti)
Pentru a creste in inaltime trebuie sa faci mult sport. In special basket, inot si sa sari coarda.
Baftahappy

| chocos a răspuns:

Sport intensiv... atentie, nu culturism.

| Anonimul556 a răspuns (pentru chocos):

"Atentie, nu culturism"? Culturismul te ajuta sa te dezvolti foarte mult =] Doar daca faci geno cu haltera iti stopeaza cresterea, sau presa la picioare pentru ca iti apasa coloana. In rest te ajuta extrem de mult.

| AmiAmyy15 a răspuns:

Pai.daca vrei sa nu mai cresti pe moment exista niste ciorapi speciali.si daca vrei sa cresti natural ti-as recomanda sa faci exercitii multe eu am 1.64 si am 12 ani happy si am facut balet 9 ani