| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut la cineva ca alerga cu un fel de folie transparenta in jurul abdomenului. Este sanatos? Cum te poate afecta in caz ca nu? Sau daca alergi cu multe haine pe tine intr-o sala sau chiar afara e mai bine? Sau ar fi ok sa alergi cu greutati pe tine? Ma refer la acei saculeti cu nisip

Răspuns Apreciat de Editori
| Doja a răspuns:

E o prostie pentru ca nu exista slabit local. Slabitul se face pe tot corpul, cu prioritate mai mare pe zonele cele mai vascularizate.

Cand sustii o zona (cu curele, folii, ce vrei tu) nu lucrezi zonele respective, pentru ca o parte din forte se disipa in lucrurile care sustin zona in loc sa se duca doar in muschi.

2 răspunsuri:
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic. Datorita foliei, transpiri mai repede si se lucreaza mai bine zona respectiva. Nu recomand alergarea cu greutati deoarece solicita foarte tare articulatiile

Good luck

| Thisismetoday1 a răspuns:

Folia aia a pus-o ca sa transpire mai repede si sa arda grasimile mai repede. Da este sanatos nu te afecteaza. Nu stiu daca se alearga cu acei săculeţi de nisip sincer dar ii Poti folosi la exerciţii.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Thisismetoday1):

Nu stiu de unde ai auzit, dar transpiratia nu inseamna ca arzi grasime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Thisismetoday1):

Daca transpiri mai mult (sau mai repede) NU inseamna ca se ard grasimile mai repede.

Din anii 70 e cunoscut mitul asta deja.