supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

E sanatos sa alergi iarna pe afara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Dinuuu a răspuns:

Frigul are un efect imunosupresor asupa sistemului imunitar. Sansa sa faci o viroza va creste ( de-aia "racesti" cand stai in frig).

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte sanatos!

| T0T a răspuns:

Eu am făcut chestia asta și nu am pățit nimic. Cred că depinde de sistemul imunitar al fiecăruia. Ce pot spune e că da, e sănătos să alergi în general.

| Donsavas a răspuns:

Ba Da, slăbești mai usor.

| flixbuster a răspuns:

Da, daca respiri corect (adica inspiri DOAR pe nas). Bineinteles, nu trebuie sa ai nici o afectiune pentru care medicul sa iti interzica asa ceva. Altfel spus, pentru un om sanatos si care respira corect cand alearga, nici o problema.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru flixbuster):

E bine sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura ca sa nu se duca aerul rece la gat.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Foarte sanatos, faceam si eu asta cand eram mai mica si de fiecare data se sfarsea tragic.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Nu

| AlexDarius3 a răspuns:

Daca nu e frig si esti ok imbracata incat sa nu transpiri in locurile neacoperite de exemplu fruntea sau capul nu vad ce e in neregula.

| Zdog a răspuns:

Daca te imbraci bine si ai grija la respiratie da, este sanatos.