| azd a întrebat:

Salut ca sa cresc in masa musculara e ok daca manabc mai intai proteinele si dupa carbohidratii ca sa nu le amestec? Exemplu piept de pui cu orez si dupa 10 minute cartofi sau ceva cu carbohidrati?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masa musculara nu creste daca manci proteine,in fapt muschiul e mai mult apa decat ceva solid,masa musculara se formeaza cand muschiul este fortat la maxim si organismul in somn face ca muschiul sa devina mai puternic,cand manci ceva organismul consuma acel lucru sau il pastreaza ca grasimi, proteinele sunt importante desigur, concluzia e sa faci culturism, odihna multa, apa multa si carbo inainte de sport si proteine dupa sport

| RAY a răspuns:

Proteinele nu cresc masa musculara,si eu mancam multa carne si nu cresteam deloc in masa musculara,la cata carne mancam noi ca societate ar fi fost logic sa aratam ca arndold sau vandame nu?

proteinele = se folosesc ca energie iar restul ca grasime

masa musculara e determinata genetic, fiecare are un maxim genetic si modul cum creste masa musculara e tot programata genetic, conteaza modul cum faci sport, apa, odihna muschiul in mare parte e apa si vitamine

| Cosmin86 a răspuns:

Pai si orezul ce e, nu e tot carbohidrat? happy

| GdX a răspuns:

Mai intai vorbesti cu un medic. Apoi cu un nutritionist si pe urma cu un antrenor. Difera de la organism la organism cum se depune masa musculara.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man eu nu stiu saraspund la intrebare dar vreau doar sa iti aduc la cunostinta ca nu e destul sa astepti 10 min ca sa nu se amestece. tot se amesteca in stomac. trebuie sa satepti pana proteinele se digereaza