| costel3 a întrebat:

Salut ce ar trebui sa fac ca sa ma fac mai musculos,fac sport mult dar nu se prea observa,as vrea sa am patratele dar nu mi se primeste sa le fac, dau funda cine ma ajuta

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ori vrei muschi ori patratele, hotaraste-te.

Cand faci patratele PIERZI din muschi si invers, cand faci muschi pierzi patratelele.

Mai documenteaza-te si tu si hotaraste-te ce vrei.

Ca sa ajungi sa le ai pe ambele ( si muschi si patratele ) trebuie sa ciclizezi perioadele ( masa si definire ) cativa ani.

| maradona10 a răspuns:

Protein si steroize sa nu iei absolut deloc. mananca sanatos si fa cate o ora de sala o zi da una nu. daca vrei mai multe informati lasa-mi un mesaj in privat si scriu acolo

| Cosmin86 a răspuns (pentru maradona10):

Serios? sa nu ia proteine?

proteine = MANCARE copil analfabet ce esti.

p.s. : cuvantul "proteine" NU exista in dictionar, de-aia am zis ca esti analfabet ( nici "steroize" nu exista ).

| maradona10 a răspuns (pentru Cosmin86):

1.cuvantul proteine exista in dictionary (se vede ca nu prea ai deschis carti la viata ta ci doar usa la sala de mese ) 2. nu jigni nu-I frumos nu ai cei 7 ani de acasa sau I-ai pierdut pe la sala de mese laughing

| maradona10 a răspuns (pentru maradona10):

Si inca ceva eu m-am referit sa nu iei protein praf sau steroizi proteinele se ia numai din alimetatie happy asa e sanatos dar daca tu vrei poti sa iei si 5kg de proteine pe zi ca sigur ajungi un fel Arnold de ROMANIA

| Cosmin86 a răspuns (pentru maradona10):

Nu ai zis "proteine", ai zis "protein" ( fara e-ul de la sfarsit ), adica ai zis in engleza.

Nu am deschis carti, de-aia am terminat Politehnica, Automatica si Calculatoare, una din cele mai grele facultati din tara.

Copii mici, imi explica ei mie de proteine!

| maradona10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aaa si pentru. un "e" mi-ai zis copil analfabet laughing pai ce pot sa spun eu despre tine daca tu ma jignesti de parca ti-as fi dat cu ceva in cap. cum imi dovedestesti tu ca esti mai sus ca mine? prin a jigni

| Cosmin86 a răspuns (pentru maradona10):

Ai gresit la 2 cuvinte "Protein si steroize", deci nu mai e typo.

"steroize" happy

Problema e ca in domeniul asta multi isi dau cu parerea, fara sa aiba habar ce sunt. Spre exemplu simplul fapt ca pui suplimentele cu proteine in aceeasi enumerare cu steroizii, arata ca nu ai experienta in domeniu.

suplimente cu proteine = mancare concentrata ( sunt extrase din mancare : lapte, zer, albus de ou, soia, mazare, etc. )

steroizi = hormoni sintetici ( in special injectabili ).

| maradona10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt un profesionist in acest domeniu dar am ceva habar despre ce este vorba. si un lucru sigur stiu este ca atunci cand vrei sa iti faci masa musculara mai bine definita prin mod natural nu se folosete proteinele praf si steroizi. chiar daca in mod normal proteinele praf sunt uneori recomandate, ele iti pot afecta cu timpul rinichi in mod special.Cat despre steroizi nici nu mai intra in vorba aceasta prostie. Proteinele se ia numai din alimente adica sa ai o dieta foarte bine pusa la punct si sa consumi oua, lapte, branza dulce, carne de vita, pui si curca multe macaroane (o faci pe iataliano laughing ) nuci, migdale ...etc. deci nu sunt un oarecare happy ma chinui sa stiu cate ceva din cate mai multe domeni happy daca vrei putem sa o dam pe istorie, stiinta, geo-politica laughing dam examene pe TPU happy cu respect tot eu "un copil analfabet"

| maradona10 a răspuns (pentru maradona10):

Aaa si inca ceva acum un an am facut si eu sala cam vreo 4-5 luni dar m-am oprit datorita lipsei de timp sad

| Pacquiao a răspuns:

Pentru abdomen(patretele) Fai abdomene, bricege, tine-te de o bara exact ca la tractiuni si ridici picioarele. E greu, dar da rezultate.
De asemenea trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa.
Man...sa ti zic ceva:poti sa faci exercitii cu gramada,daca nu ai o alimentatie buna, faci degeaba!
Multi vor patratele, vor sa aiba abdomen fain, vor sa arate bine.dar NU respecta cerintele.
Ai vazut oameni care au patratele? laughing
Aia au o alimentatie stricta, nu mananca necontrolat toate porcariile.

Deci ai grija cu alimentatia in primul rand.
Apoi exercitiile.Ti-am zis ce sa faci happy

Daca vrei sfaturi despre exercitii imi poti trimite mesaj in privat happy

| CopilNefericit a răspuns:

Prietene am 18 ani fac sala de la 15 ani cate o ora jumate in timpu saptamanii, primii 2 ani nu luasem nimic dar apoi mi-am dat seama ca de la un timp pur si simplu nu mai cresteam in greutati, ridicam aceleasi greutati de 3-4 luni. Am inceput sa iau proteine (uite si linkul http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/Muscle-Line-Power-Mass/) primele 5 luni luam in fiecare zi dupa antrenament, acum iau 2 saptamani si 2 saptamani pauza fara ele si tot asa. Nu zic sa iei proteine si cu munca multa poti sa te definesti, dar eu am vrut masa frate de aia am decurs la asa ceva. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CopilNefericit):

Power mass NU inseamna proteine, e un weight gainer.

Nu mai confunda gainerele cu proteine.

| CopilNefericit a răspuns (pentru Cosmin86):

1. Este alcatuit din proteine (citeste descrierea lui)
2. Daca iei proteine garantez 100% ca faci patratele fara sa faci abdomene prea multe.
3. Nu te mai crede asa destept ca esti cam pe langa la 2 raspunsuri. happy

| LimonadaBaa a răspuns (pentru CopilNefericit):

Cum adica daca iei proteine faci patratele fara prea multe eforturi? Atunci, ar trebui sa avem cu totii patratele, ca doar proteinele se gasesc in mancare, nu?happySi chiar daca ai lua suplimente tot nu faci patratele fara o alimentatie sanatoasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CopilNefericit):

Da, sunt pe langa, cu 10 ani experienta in domeniul asta sunt pe langa... ce interesant :))))

http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/Muscle-Line-Power-Mass/

Da la "compozitia nutritiva", o sa vezi ca are 12 grame de proteine la 100 de grame.

Deci NICI MACAR JUMATATE nu are proteine, NICI MACAR un sfert! ( un sfert inseamna 25 % ).

Ia vezi in schimb WPI sau alt izolat proteic, are 80 % proteine ( sau chiar 90 unele produse )

De la 12% la 80 % e diferenta MARE.

Mai documenteaza-te, COPIL MIC, pana sa-mi dai MIE sfaturi.