| MaximAmSpusS a întrebat:

Salut, de ceva vreme ma cam,, arde,, o intrebare :
Daca incep exercitiile pentru masa musculara ( greutati, flotari, abdomene... ) exista riscul sa-mi stopez cresterea in inaltime?
Eu sunt cam micut si nas vrea sa risc. Multumesc
PS:Cei care chiar nu aveti habar nu raspundeti.

5 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Daca exercitiile pe care le faci pun presiune pe coloana, da, pot stopa cresterea
Cu flotari si abdomene esti in siguranta. Poti face si tractiuni

| SimonaQs a răspuns:

Depinde cat de mult efort faci... Daca sunt flotari simple si abdomene nu o sa ai nici o problema. Dar mai bine intreaba un specialist iti va spune 100% sigur.

Bye Bye :*

| macelarik a răspuns:

Flotari,abdomene,Genoflexiuni chestii de genul nu stopeaza cresterea ci accelereaza cresterea in masa musculara.
Ridicarea de obiecte grele deasupra capului stopeaza cresterea dar nu si daca ridici greutati gen culcat pe spate unde greutatea se lasa pe masa musculara a mainilor si nu pe coloana vertebrala

| Cosmin86 a răspuns (pentru macelarik):

Genuflexiuniule sunt periculoase, mai ales daca pui greutate mare pe haltera

| AabcZ a răspuns:

Din cate stiu eu, cresterea in inaltime poate fii stopata daca ridici greutati ori faci masa musculara de performanta.
Deci da, exista acest risc.
Ai timp sa cresti in inaltime, dar pana o faci ar fi bine sa o lasi mai moale mai ales cu greutatile.