| america23 a întrebat:

Salut fac sala.de 3 luni si.1 luna am luat gfx8 si vrrsu sa fav pauza 2-3 săptămâni sa numai iau gfx8 este vreo problema voi scade în masa.musculara v

50 răspunsuri:
| Sl1pKnoT a răspuns:

Nu te baza numai pe proteine cand lucrezi ca nu vei avea putere, decat forma. Nu nu scazi in asa putin timp. Dar serios daca vrei proteine ia ceva care sa contina proteina sa iti ajute muschiul sa creasca, deoarece daca il umflii cu altceva el ia forma dar nu are putere. Incearca o luna sa folosesti proteine pudra, dupa o luna axeaza-te pe vitamine si tot asa, diversifica. Acelas lucru trebuie sa il faci si cu programul tau de workout, diversifica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Nu ai cum sa maresti muschiul fara sa maresti si "puterea", e imposibil anatomic.

| Maximo_Valentino_1989 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba da tu nu sti. Mai intai documenteazate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maximo_Valentino_1989):

M-am documentat si am experimentat in cei 10 ani de cand fac sport.

Tu cati ani de sala ai? Si cati ani ai studiat nutritia si suplimentele?

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Cum ti se pare creatina de la pronutrition? Si carnivor mass?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Sunt ok, dar eu tot prefer proteina din zer, inaintea celei din carne de vita.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si creatina are reun efect secundar?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Daca nu bei suficienta apa ( sau daca depasesti doza zilnica ) risti sa ai probleme cu rinichii.

Orice creatina ( din suplimente, din carne, din peste, etc. ) e procesata de rinichi.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

E de ajuns 4 litri pe zi?

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Am vorbit cu profesoara de chimie si mi a spus ca nu este buna creatina nici suplimentul alimentar ca peste un an voi avea dureri... Chestii din astea. Adica probleme pe interior

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Si 2-3 litri ajung, 4 e cam mult.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Dymatize Super Mass Gainer este bun? vreun efect secundar?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

E bun, dar are cam multi carbohidrati in raport cu proteinele.

Mai bun e seriouss mass de la ON

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si nu are niciun efect secundar? iti da si volum?

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si are vreun efect secundar? iti da si volum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Ce efect secundar sa aiba?

La cati carbohidrati are, iti da mai mult "grasime" pe post de volum

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si are aspartam? serious mass si dymatize super mass?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Nu.

Firmele de top nu baga aspartam... doar firmele mici gen Redis, Nutritech, etc.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Am inteles big grin eu acum am 62 kg cand m-am apucat de sala aveam 55 si acum intru in a 6 lea luna.dar de 2 luni tot stau la aceeasi greutate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

O sa vezi, o sa pui cam 5-6 kg de muschi pe an, cam asta e un ritm normal spre rapid.

Si apoi din ce in ce mai greu, gen dupa 6-7 ani de sala, o sa pui 1-2 kg de muschi pe an.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Am luat pro gainer de la pronutrition cum ti se pare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Cam mult zahar...

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Iti da si volum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Nu stiu, e un produs cam slab pentru asta.

Mancarea iti da volum si forta... suplimentele doar suplimenteaza ce lipseste din alimentatie, NU sunt substante magice care "iti dau volum" cum cred toti incepatorii.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si contine aspartam pro gainer?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Nu stiu, vezi ca scrie pe el.

| america23 explică:

Am luat 5 zile pro gainer si ma cam doare in zona rinichilor apa beau 4l pe zi ce sa fac sa mai iau?

| StanAlin a răspuns:

Nu este absolut nici o problema daca faci pauza. Doar in cazul steroizilor e mai complicat sa nu iei, cum gfx8 sunt proteine, stai linistit, nu o sa scazi in masa musculara si nici in greutate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StanAlin):

De fapt gfx nu inseamna "proteine", e un weight gainer bazat pe CARBOHIDRATI si cu ceva proteine.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si daca numai iau 2-3 saptamani voi scadea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Ce intrebare de copil mic... cati ani ai?

1. nu ai ce sa scazi, ca in 3 luni n-ai ce muschi sa pui ( daca ziceai 3 ANI in loc de 3 luni, era altceva )

2. 3 saptamani e prea putin ca sa scazi... oricum tu iti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic din alimentatie, nu? Deci, nu scazi.

| Maximo_Valentino_1989 a răspuns:

Stai liniştit muschi nu se pierd. Poţi lua o pauză chiar de 3 sapt. Să nu iei steroizi exista riscul să ai muşchi căt apartamentul si este foarte complicat. Căt timp iei gfx8 nu vei scade-n masa musculara căt şi greutatea. gfx8 are carbohidraţi şi puţine proteine ca sa nu se piarda muşchi. Daca nu mai ai în corp acele proteine speciale si carbohidraţi muschi vor scădea treptat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maximo_Valentino_1989):

"Daca nu mai ai în corp acele proteine speciale si carbohidraţi muschi vor scădea treptat" poti sa ai alte proteine si carbohidrati ( gen din MANCARE ) si nu doar ca nu scazi, chiar si cresti.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Ce proteina pentru masa musculara imi recomanzi care sa nu contina creatina?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Orice. Nicio proteina nu contine creatina.

E ca si cum mi-ai spune "ce apa plata imi recomanzi care sa nu contina vodka"...

proteine si creatina sunt chestii COMPLET DIFERITE.

Tu nici nu stii notiuni de baza...

p.s. : mai bine iei creatina decat proteine, ca alea le iei usor din mancare

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Am luat fx 8 si dupa o luna ma dor rinichii de la creatina... si beau si 3-4 litri de apa pe zi!

| america23 explică (pentru america23):

Gfx scuze

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

GFX nu e proteina, e un weight gainer bazat pe carbohidrati ( mai mult ZAHAR ), ceva proteine, foarte putina creatina, etc.

Deci e o combinatie de produse, ca un cocktail.

Daca vrei proteina, ia ceva care are DOAR proteina, FARA CARBOHIDRATI si fara altceva.

www.megaproteine.ro -> ai in stanga simplu "proteine", gasesti acolo ce vrei.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Pai si de la gfx de ce ma dor rinichii? sad bine acum mi-am revenit

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si vreau o proteina care sa ma fac bine sa pun pe mine mancare mananc 5 mese pe zi dar vreau si ceva pentru masa musculara ce imi recomnazi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Cu 5 mese pe zi poti sa pui muschi fara altceva ( daca chiar mananci 5 mese consistente ). Eu de cand mananc 5 mese nu mai iau nimic... si am 42 in brat si 38 in antebrat si pot face tractiuni cu 40 kg legate de mine.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Pai da dar ce creatina buna imi recomanzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Orice creatina monohidrata isi face treaba. 5 gr / zi

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Dar nu inteleg. am luat gfx8... si dupa o luna 2-3 zile mau cam durut rinichii de la creatina?

| america23 explică (pentru america23):

Bsn true mss este bun pentru masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Da, e bun.

Poate nu te dureau de la creatina din gfx... poate de la altceva, ca GFX are o gramada de chestii in el.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Am inteles si am inteles ca la bsn true mass se pun 4 cupe e adevarat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Scrie acolo cum se pune, nu stiu pe de rost.

| america23 explică (pentru Cosmin86):

Si inca o intrebare. Perfect Mass Gainer cum ti se pare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru america23):

Nu am folosit gainere... carbohidrati poti lua usor din alimente ( sunt alimente cu 80-90 % carbohidrati ), proteine si creatina iei mai greu.

De-aia prefer un izolat proteic si o creatina in locul unui gainer.