| AlexEduard232 a întrebat:

Salut,in fiecare seara fac 5 serii a cate 40 de flotari si nu observ nici o diferenta in masa musculara de 2 saptamani -_-

Răspuns Câştigător
| NDC12 a răspuns:

Cu niste flotari ce vrei sa observi?

Ca sa cresti in masa musculara trebuie sa mergi la sala, nu cresti daca faci niste flotari acasa.

Trebuie un program de genul :
-Impins cu haltera banca orizontala 4 serii a cate 10 repetari pe serie =>> 40 repetari.
-Impins cu haltera banca inclinata
-Impins cu gantere, etc.

10 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Schimbarile nu vor aparea asa repede, trebuie sa ai rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 saptamani? cam devreme sa vezi vreo schimbare! mai trage!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu stiu eu de ce nu am treba cu sala (doar cand dau examenu auto)port arme la mine pistol, cutit sabie si cu toti muschii tai ma dau smecher oriunde si tu te chinuii sa te faci bun ha ha si cand i mai aud ca la fete la plac baietii cu muschi le or place si aia da si aia cu banutii sunt mai bine vazuti asa ca mai lucreaza

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt copil mic... maturizeaza-te happy

| dragos38 a răspuns:

Flotariile nu sunt pentru cresterea masei musculare ci pentru mentinerea tonusului/muschiul pentru a putea creste trebuie stimulat cu greutati tot mai mari.

| Cossta a răspuns:

Ce faci tu e pentru definire, ia incearca asa: 3 serii/max repetari fiecare cu cate 5-10 minute pauza intre serie, astea le faci dimineata imediat ce te trezesti.Acum depinde si ce mananci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cossta):

Cum sa fie pentru definire? rolling on the floor

apuca-te de sah

| Cossta a răspuns (pentru Cosmin86):

Mare increzut mai esti, eu stiam ca repetari multe cu greutate mica e pentru definire si repetari putine cu greutate destul de mare e pentru masa, si a doua chestie: Ai auzit de bodyweight training? Esti tu atot-stiutorul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cossta):

Da, un mit din anii 70. Definirea se face prin ALIMENTATIE.

sub 5 repetari = forta
intre 5 si 10 repetari = masa musculara
peste 10 repetari = REZISTENTA, in niciun caz definire.

Vezi singur :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Si da, am auzit de bodyweight training, fac asta, calisthenics mai exact.

| NoName1236 a răspuns:

De obicei nu se vede atat de repede efectul, drpinde de fiecare om, la unii se vad foarte repede efectele la altii se vad peste o lunga durata de timp.
Depinde si de cum le faci.