| Mustache a întrebat:

M-am apucat de alergat ca sa slabesc.
Si nu prea am rezistenta.
Voi cum procedati pana intrati in ritm.
-alergati in reprize sau
-fortati pana la epuizare

Vreau si argumente. Funda+vot

Răspuns Câştigător
| Saveryo a răspuns:

Noteaza:
Esentialul este incalzirea, fara ea nu poti alerga! Dupa ce ai facut exercitii de incalzire a ligamentelor, intinderi, flexari, fandari, genoflectiuni incepi cu mers normal de 2 min, alergat la un ritm foarte incet 3 minute si alergatul normal se va face cu un ritm constant.
Sufla Aerobic, adica tragi aer pe nas si dai afara pe gura! Daca suflii Anaerobic vei obosii mai repede. Tine barbia sus cand alergi si misca mainile pe langa corp simultan.
Alearga constant nu marii viteza si incearca sa fii imbracat cat poti de lejer! Alearga cat poti pe teren moale gen iarba s'au zgura. Daca nu ai asa ceva cumparati adidasi Running deoarece fuga pe asfalt iti va termina tendoanele.
Nu bea apa inainte de fuga, nu manca si in timp ce alergi...
Poti consuma aminoacizi ca sa topesti grasimea mai repede.
Incepe cu o distanta mica si sa ajungi cu timpul la una mare.
Cand iesi din casa fa-ti in minte planul A-B adica de unde fugi pana unde. Este foarte important sa ai in minte punctul B pentru a nu renunta la ruta parcursa!
Daca ai nevoie de mai multe detalii iti ofer si mai multe!
Bafta

| Mustache explică (pentru Saveryo):

Salut.Imi poti da id tau te rog frumos sa vorbim despre ceva
Am incercat sa iti trimit mesaj dar nu ma lasa

| Saveryo a răspuns (pentru Mustache):

Chio_boss id meu

10 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

E ceva normal, si nu ar trebui sa te demoralizeze deloc faptul ca nu ai rezistenta.
Daca vrei sa ai rezultate maxime cu slabitu, ai grija si la alimentatie

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Pai eu in prima zi eram tot apastraight face. Acum n-am nimic si pot si mai mult, chiar imi creste chefullaughing.

| Saveryo a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Fara incalzire si fara un suflu sistolic aerobic daca vei alerga in fiecare zi destul de mult vei ajunge sa suferi de Astm....asta in cazul fericit.
Cand te apuci sa practici un sport ca de fapt asta e Jogging e un sport...trebe sa ii cunosti baza...care consta in incalzire si in technica.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Saveryo):

Aaa, deci de acolo tusesc...

| PoeTuL05 a răspuns:

Eu la inceput am dat tot ce am putut, apoi am schimbat ruta pe ceva mai mare si tot asa... daca nu te fortezi niciodata no sa depasesti limitele tale.

| marycroitor a răspuns:

Daca o sa fortezi asta nu inseamna ca o sa slabesti mai repede.
de la inceput cat poti, apoi in fiecare zi cate un pic mai mult.si asa ajungi sa ai rezistenta.

| BEmanuel87 a răspuns:

Organismul stocheaza energie pentru uzul in caz de urgenta (v. fight-or-flight). In momentul in care incepi sa depui efort sustinut (alergat, inot) organismul consuma energia de baza, apoi pe cea de rezerva. In mod normal procesul asta nu dureaza mult, iar tu deja iti vei fi epuizat resursele energetice. Urmatoarele resurse-combustibil pe care le poate folosi organismul tau sunt cele din tesutul adipos (grasimile) - adica exact de ceea ce vrei tu sa scapi. Problema e ca pentru a transforma grasimile in energie organismul are nevoie de aproximativ o jumatate de ora (fie 20 de minute). In timpul asta, ar trebui sa retii, corpul tau va rula "pe uscat".

Perioada asta (dintre punctul in care ramai fara energie si cel in care ai reusit sa transformi grasimea in energie) este cunoscuta de sportivi ca "zidul". In general e greu sa rezisti (aici intervine si ceea ce acuzi tu - lipsa de rezistenta).

Ca sa capeti rezistenta e preferabil sa alergi putin cate putin - reprize, cum spui tu. Dar ca sa slabesti eficient e preferabil sa iti fortezi corpul peste punctul in care simti ca nu mai poti. Vei mai putea dupa urmatoarea jumatate de ceas (aproximativ). Dar ai nevoie de rezistenta inainte ca sa nu sucombi. Succes!

| davidg2 a răspuns:

Pai... sa zicem incepi sa alergi 20 de minute fara oprire in ritmul tau propriu lent... dupa. daca mai poti continua in un ritm fortat si organismul tau va elimina transpiratia si grasimea Fundabig grin