| Pens01 a întrebat:

am 14 ani si fac de ceva vreme exerciti si nu stiu cum sa fac sa mi se mareasca masa musculara pana acum nici in rezultat sugestii? Apropo sunt putin mai slabut.
Funda.

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Trebuie sa mananci sanatos, sa te antrenezi corect si sa dormi suficient. Nimic nu se face peste noapte, trebuie sa ai rabdare, esti inca la o varsta frageda. Antreneaza-te, mananca si dormi iar in timp vor aparea si rezultatele.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
http://www.despreculturism.ro/reguli-de-nutritie/

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. mareste cantitatea de proteine si carbohidrati din alimentatie ( asta conteaza CEL MAI MULT )

2. fa antrenament cu maxim 8 repetari pe serie ( poti mai multe, maresti greutatea ).

O sa-ti arate instructorul de la sala ce exercitii sa faci pentru varsta ta.

| soloangel01 a răspuns:

Iti sugerez sa faci flotari pentru piept, doar flotari. Daca faci in fiecare seara, sau la doua seri timp de o luna-doua iti garantez ca o sa ai rezultate mari. Flotari normale, nu pe dosul palmei sau stiu eu cum.Pentru abdomen incearca asta:stai intins pe podea pe spate, tine picioarele intinse dar nu pe podea, nici la 90* de sol ci undeva pe la 35-40* de sol, tine mainile dupa cap(ca la clasicile abdomene), adu piciorul stang la piept si atingel cu cotul de la mana dreapta, faci la fel si cu piciorul stang. Uite ca am gasit un video! http://www.youtube.com/watch?v=RqvZSbxrNDk E exercitiul de la secunda 55. Uite un pont, o sa faci in jur de 15 la inceput, dar cand simti ca te arde, ca nu mai poti, atunci trage si incordeaza la maxim! Osa te doara vreo 5 secunde putin mai tare. Dupa o sa faci febra musculara(astea daca esti la inceput). Daca ai febra musculara nu mai faci, faci cand iti trece.Ti-as mai propune sa faci si tractiuni la bara, sunt foarte utile. Ajuta foarte mult la musculatura bratelor si a spatelui! Gen asta: http://www.youtube.com/watch?v=YFtnnV_qNCs Trage tare ca dupa o sa iti dai seama ca a meritat!;)

| Cosmin86 a răspuns (pentru soloangel01):

Ala e antrenament ce recomanzi tu?

apuca-te de sah.

nu mentionezi nimic de alimentatie, care conteaza de 3 ori mai mult decat antrenamentul

| soloangel01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Crezi ca faci dintr-un copil de 14 de 20-60 de kile un culturist? La varsta aia flotari trebuie sa faca, conteaza si ce sa manance, da el nu a intrebat ce sa manance.Eu nu as merge la sala la varsta lui in nici un caz.

| Cosmin86 a răspuns (pentru soloangel01):

Crezi ca se face culturist daca face sala? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

p.s. : cu 3-4 mese pe zi, nici cu 15 ANI de sala nu te faci culturist

| soloangel01 a răspuns (pentru Cosmin86):

"1. mareste cantitatea de proteine si carbohidrati din alimentatie ( asta conteaza CEL MAI MULT )

2. fa antrenament cu maxim 8 repetari pe serie ( poti mai multe, maresti greutatea ).

O sa-ti arate instructorul de la sala ce exercitii sa faci pentru varsta ta. " Eu zic ca suna destul de pompos.Ce face un culturist in plus? Inafara de ani de antrenament.El peste cateva saptamani o sa se lase, sunt sigur de asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru soloangel01):

Un culturist in plus face :

- mareste cantitatea de proteine MULT MAI MULT decat poate el ( gen 2-3 kg de carne pe zi )
- baga suplimente la greu, cutii peste cutii ( eu n-am recomandat asa ceva )
- mai baga si injectii cu steroizi si alti hormoni

Cam asta face in plus un culturist.

| soloangel01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aha...nu faceam diferenta intre "facut" si "culturist". Culturistii aia sunt sanatosi? La ce le intra pe gura...

| Cosmin86 a răspuns (pentru soloangel01):

Nu am zis ca sunt "sanatosi" si nici nu i-am recomandat sa se faca culturist, ci i-am zis ce trebuie sa faca sa mai creasca in masa musculara.

p.s. : aparent unii chiar sunt, Joe Weider a murit la 92 de ani, Frank Zane la 75 de ani are patratele si poate rupe fiarele, etc.