| Masinescu a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani si as vrea sa ma apuc de calisthenics.
Intrebarea e asta.
Daca mananc normal (salam, crenvurti, napolitane) / (fara chipsuri, sucuri si alte prostii), si fac Push Pull Legs, voi avansa in forta si muschi? Adica e vreo problema? Ca tot mananc proteine, carbohidrati, etc, numai ca nu am o dieta stricta cate grame sa mananc, etc.
Voi ce ziceti?

25 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Maninci crenvurti? sa ne spui si noua ce sunt aceia, sau crenvursti ai vrut sa spui? crem, crem, cremfox

| cristimihailov a răspuns:

Si crezi ca salam, cremvursti si napolitane reprezinta o masa normala?

Poate ar trebui sa te uiti la ce inseamna o dieta mai sanatoasa, mai ales acum in perioada de crestere.

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns:

În primul rând, din toate alimentele pe care le-ai enumerat tu acolo, atât cele "normale", cât și "prostiile", mie niciunul nu mi se pare sănătos. Ți-a scris Cosmin mai sus ce ar trebui să includă alimentația ta.

În al doilea rând, strict cu greutatea corpului tu nu o să ai mari rezultate pe parte de creștere în masă musculară. La forță... există mai multe tipuri, tu cu calistenice poți antrena foarte bine forța explozivă, DAR bineînțeles că indiferent câți ani de calistenice faci, nu vei obține aceleași rezultate ca în urma antrenamentului cu greutăți.

| Masinescu explică (pentru AnastasiaK):

Pai eu nu vreau sa ma fac mare, și etc... Vreau doar sa fac calisthenics, și practicând acest sport, agricultura prind mai multa forta, si mai putina masa musculara

| AnastasiaK a răspuns (pentru Masinescu):

Ai întrebat de masă musculară, ți-am răspuns pe subiect. Acum te-ai răzgândit și vrei doar forță. Ok. Și aia se lucrează mai bine tot cu greutăți.

Dar da, fii sigur că o să prinzi muuuultă "forță" cu agricultura. Cum să nu?!

Mai studiați puțin educația fizică, oameni buni, lăsați miturile bătrânilor de-o parte...

| Masinescu explică (pentru AnastasiaK):

Dacă nici din calisthenics nu prinzi forta...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Masinescu):

Adevărat, ai dreptate tu...mă întreb de ce "imbecilul" ăsta de preparator fizic pe care îl avem și care are mai mulți ani de studii în domeniu decât ai tu de viață ne pune să lucrăm și cu greutăți în loc să ne dea exclusiv calistenice și să ne trimită la agricultură rolling on the floor

Și când te gândești că toți sportivii de performanță se antrenează în săli...dar noroc că ai descoperit tu America. Mult succes! laughing

| Masinescu explică (pentru AnastasiaK):

Bine, dacă vrei tu sa pari smechere, și nu te contrazic.
Dar de ce o mulțime de oameni spun asa:
"Din calisthenics ai mai multa forta, si dar mușchiul mai mic." + "Din calisthenics prinzi ai multa forta decât la sala"
Eu vreau doar părerea ta la aceste afirmații.

| Masinescu explică (pentru Masinescu):

Smeker*
Fară *si*

| AnastasiaK a răspuns (pentru Masinescu):

Acei multi oameni având CE studii și CE competențe? Sunt și mulți oameni care spun că dacă stai atârnat de o bară crești mai mult sau că o să rămâi scund dacă faci sală laughing Mai sunt și mulți oameni care spun că Pământul e plat. Vrei să continui?

Tu ascultă-i pe ăia mulți oameni ai tăi, eu îi ascult pe cei cunoscători. Momentan tu pui întrebări pe TPU, eu fac sport de performanță. Observi diferența? Când o să stea lucrurile altfel, mai discutăm.

| Masinescu explică (pentru AnastasiaK):

Bine, cum zici tu...
Dar dacă ști tu mai multe, lămurește ma...
Din calisthenics avansezi în forta sau nu?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Masinescu):

Ți-am zis și mai sus. Da, avansezi, dar nu la fel de bine cum avansezi când incluzi antrenamente cu greutăți

| Masinescu explică (pentru AnastasiaK):

Bine, multumesc pentru raspunsuri, intr-adevar, te pricepi, etc...

| salieri84 a răspuns:

''Daca mananc normal ( salam, crenvurti, napolitane) / ( fara chipsuri, sucuri, si alte prostii)''.

Crezi ca e vreo diferenta intre mezeluri, dulciuri si chipsuri? Daca vrei sa fii sanatos si sa arati bine in acelasi timp, axeaza-te pe fructe, legume si carne la abur( pentru meniu fit, daca faci si sala).

| EcceHomo a răspuns (pentru salieri84):

Diferența există. big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru salieri84):

Da, fix cu "legume, fructe si carne la abur" o sa arati fit...
Ai uitat de GRASIMI sanatoase (care sunt ESENTIALE), niste carbohidrati (mai multe surse, evident), alte surse de proteine (nu doar carne, ci si oua, branza, peste, etc.), oleaginoase, etc.

| Masinescu explică (pentru Cosmin86):

Pai mănânc brânză, și oua, și etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Masinescu):

Nu ai scris asta in intrebare... ai zis doar salam si altele.

| Koder a răspuns:

Ai 15 ani, parerea mea este sa mai astepti sa credti si sa te dezvolti, oricum corpul tau inca se dezvolta, nu grabii procesul. Ce inaltime si greutate ai?

| Masinescu explică (pentru Koder):

Am 1 72 si 60, 63 kg

| Koder a răspuns (pentru Masinescu):

Mai asteapta totusi parerea mea… macar 2-3 ani. O sa te dezvolti mult mai frumos. O sa mai cresti pana atunci, probabil undeva pe la 1.80 si ceva. Si greutatea depinde de tine. Pentru un 1.82 sa stii ca este ideala 79. Parerea mea stricta este sa mai astepti. Sper ca te am ajutat.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Koder):

Să mai aștepte ca să facă sport? Voi realizați ce spuneți? Educația fizică și sportul își au locul în ORICE perioadă a vieții și sunt BENEFICE. După logica voastră, copiii ar trebui să ducă o viață sedentară până se dezvoltă complet ca nu cumva sportul să le influențeze dezvoltarea? Pe bune?

| Koder a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu a spus nimeni sa nu faca sport dragul meu, ci doar sa nu inceapa cu miscare care include greutate mare, mai ales ca are 15 aniwinking miscare sa alerge si chestii de genu poata sa faca. Pana la urma este alegerea lui.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Koder):

Deci ai răspuns la o întrebare pe care n-ai înțeles-o. Calistenicele presupun să te antrenezi folosind doar greutatea propriului corp, "dragul meu". Adică vorbim de exerciții la bară (tracțiuni de exemplu), variații de flotări și altele asemenea, deci NU e vorba de a lucra cu greutăți.

P.S. Oricum nu era greșit să lucreze cu greutăți la vârsta lui, dar asta e cu totul altă poveste.

P.P.S. Inclusiv alergarea poate să dăuneze dacă este executată greșit.