| dannyadmin a întrebat:

am o intrebare catre voi, am inceput de cateva zile sa merg la sala, si vreau sa aflu ce exercitii anume sa fac si la ce aparate sa trag pentru a-mi face un six pack bine definit,, faza este ca merg la sala nu pentru a-mi face prea multi muschi sau a ma face un bodyguard, insa scopul meu principal este sa-mi fac un abdoment frumos si un piept la fel, si mentionez ca nu mananc proteine, va rog cat mai la subiect, merci anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Poti sa faci si 500 de abdomene pe zi, daca nu ai o alimentatie corespunzatoare, e apa de ploaie.
Daca ai nevoie de sfaturi, ai putea eventual sa intrebi un instructor de fitness.
Incearca sa renunti la fast food, bauturi acidulate si mancat dupa ora 19.
Fa-ti cat mai multe sucuri de fructe si bea cel putin 1L de apa pe zi.

Nu lucra numai abdomenul, fa exercitii pentru toti muschii.
Asa cum atunci cand te ingrasi, grasimea se pune in tot corpul, la fel trebuie sa o si dai jos.
Si eu am acelasi scop, si de o saptamana mi-am schimbat alimentatia, fac zilnic exercitii si in week-end alerg si deja ma simt mult mai bine.
E nevoie de motivatie si de ambitie, ca altfel te vei satura de exercitii si mancare sanatoasa.
Sper ca te-am ajutat! Succesbatting eyelashes

5 răspunsuri:
| naf29 a răspuns:

Fara alimentatie degeaba mergi la sala si incerci sa faci six packul mult visat. Faci cardio (pentru a da jos stratul adipos daca ai mult) + abdomene pentru a intari muschii abdominali. Exercitii gasesti aici : http://antrenorpersonal.wordpress.com/2012/04/26/ce-poti-face-si-fara-sala/

| nesuferit a răspuns:

Six packu il faci fara sala, tine doar de alimentatie. il faci prin definire, cardio
, nu iti recomand sa lucrezi numai anumite si sa neglizezi celelalte, pentru ca ai sa arati ciudat

| maryus92 a răspuns:

Pai daca doresti numai pentru piept si abdomen iti zic eu un program,
luni:piept:impins cu bara pe plan orizontal cu priza larga 3 serii a cate 8-10 miscari, impins din plan inclinat 3 serii a cate 8-10 repetari si fluturasi de pe plan orizontal 4 serii a cate 12 repetari.
abdomene:pe plan orizontal cu ridicari a corpului la 15-20 de grade cate 25-30 de repetari, aducerea genunchilor la piept 3 serii a cate 20 de repetari si ai mai putea face ridicari cu genunchii la piept. Cam asta fac eu, iar programul de luni se repeta de abia joia, in rest la sapte biceps si celelalte te descurci tu, sper ca ti-am fost de ajutor.

| Cosmin86 a răspuns:

"mentionez ca nu mananc proteine"... daca nu ai manca proteine ai MURI, fara proteine nu poti trai. Mai documenteaza-te happy

| Kyrie a răspuns:

Cand o sa ajungi la 700 de abdomene intr-o serie mai vorbim de muschi abdominali laughing, pana atunci mai ai de parcurs vreo 1 an jumate, 2 ca sa ajungi la numarul ala, abia apoi te duci si faci abdomene cu gantera pe spate (15-20-25-30 kg depinde) si tot asa din ce in ce mai greu si nu te balona cu mancare ca ajungi sa ai mai multa grasime decat muschi si nu se vede nimic laughing