| TechnoCocktail a întrebat:

Daca ma duc la sala care ar fi programul recomandat pe saptamana? Si inca o intrebare cum vi se pare ideea de a lua proteine? E mai bine asa sau mai bine fac fara? Ma duc in principal sa slabesc si dupa aia ma gandesc la muschi. CE exercitii ar trebui sa fac? Multumesc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

In nici un caz nu lua proteine. In general prima greseala care cred ca o fac unii e ca iau din prima proteine si iau mult peste necesar. Muschii nu mai folosesc acele proteine si ajung sa se depuna ca si tesut adipos. Daca ai face zi de zi 2-3 ore atunci da. Iar ca si program eu ti-as spune ca o zi sa mergi si o zi pauza. Iar in fiecare sesiune sa exersezi alte grupe de muschi, sa le dai ragaz sa se refaca. Pentru slabit ti-as recomanda alergarea, inotul si eventual abdomene, piept cu biceps, spate cu triceps si umeri. Picioarele le poti face impreuna cu abdomenele. Pana la urma e mai important sa te apuci si sa iti respecti programul (chiar zilnic) de a merge la sala si sa nu te lasi daca vrei sa slabesti.

| TechnoCocktail explică (pentru rutanklan):

Mersi mult pentru raspuns!

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu iti recomand intai sa faci muschi si apoi sa slabesti ( definire ). Nu poti sa cresti in masa musculara fara sa pui si grasime si invers nu poti sa slabesti fara sa arzi si muschi. Ideea este ca poti slabi arzand mai multa grasime decat muschi ( cu o dieta bogata in proteine ).
Fa 3 luni de masa si apoi 2 luni definire, sau cum consideri tu, dar o ciclizare a perioadelor este necesara.