| vlady434 a întrebat:

Salut TpU! Am reinceput recent, cam acum 2 saptamani, sa alerg. Am mai alergat si inainte, dar acum vreau sa fie ceva mai serios, pentru ca vreau sa particip la un cross. Inainte de alergare, fac niste fandari, intinderi, si-mi incalzesc incheieturile... si tot fac febra. Mi-am stabilizat ritmul alergat, asa ca nu alerg foarte repede, si nici nu fortez. Am nevoie de cateva sfaturi, cateva exercitii de incalzire, si de ce simt ca-mi lucreaza doar picioarele? Inainte faceam febra la spate, abdomen, picioare etc, acum fac doar la coapse (foarte aproape de genunchi), si la gambe. Multumesc anticipat happy!

3 răspunsuri:
| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Felicitari pentru ceea ce faci,progresand prin a alerga din ce in ce mai mult si mai rapid, vei avea capacitatea si rezistenta la efort mai mare, febra se formeaza cand faci un efort mai intens a une anuminte grupe de muschi, incalzirea este foarte importanta, dar nu stiu daca ajuta sa nu mai faci febra.

| vlady434 explică (pentru AndreasfromMetallicA):

Am observat ca oricata incalzire as face, febra este aceeasi, poate mai diminuata putin. Stii cumva ce grupe musculare solicita alergatul, in afara de picioare? Am citit undeva, ca sunt implicate spatele si picioarele.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Ar trebui sa continui sa alergi si sa nu te fortezi prea tare sa nu faci intinedere.