| Marcelo112 a întrebat:

as avea nevoie de ceva idei in legatura cu pregatirea fizica. Sa zicem ca am 3 luni la dispozitie sa pun masa musculara si un abdomen de calitate, problema ar fi tipul de proteina pe care sa o cumpar si faptul ca programul nu imi permite sa dorm mai mult de 7 ore/noapte deci o sa recuperez pe zi. Am 1.75m si 69 kg iar in acest plan este inclusa o noapte/saptamana cu alcool si iesire in club. Daca ma poate cineva ajuta cu idei de antrenament la sala (fac si jogging, undeva la 3km in viteza o data la 2 zile)

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa zicem ca in trei luni abia vei vedea schimbare in pregatirea ta fizica, masa musculara cerind mult timp pentru a se forma, se vede schimbare de la trei luni in sus, insa un corp format il obtii in ani de zile, nicidecum in trei luni, oricite suplimente ai lua.
Daca vrei sa te "misti" mai repede, lasa orice noapte nedormita deoparte (a, da, stiu, nu e usor si nici convenabil deloc!), fa orice si dormi 8 ore pe noapte, si fa exercitiile zi de zi. Si nu lua prea multe suplimente, ca ele doar te umfla, mai tirziu, cand din cauza familiei, virstei, etc, te vei lasa de miscare, ti se vor lasa muschii ca suncile la o baba grasa.

| DovleacTurbat a răspuns:

3 luni sunt egale cu zero. Nu faci nimic (facand referire la tesut muscular pur). Proteine? Invata sa manânci, nici n-ai pasit intr-o sala de forta si intrebi de suplimente, probabil nici nu ai habar ce inseamna macronutrienti, micronutrienti, calorii, ce presupune o alimentatie care sa-ti permita cresterea in masa musculara, program de antrenament, executia corecta a exercitiilor etc.

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de antrenament chiar si la sala: priveste cei care fac bodybuilding si luptatorii. Se antreneaza diferit pentru scopuri diferite. Si unii si altii sunt dezvoltati armonios. Daca armonia este cuvantul magic ce ti-ar defini scopul... ai info aici www.reikido.ro