| Alex_7039 a întrebat:

Cate abdomene ar trebui sa fac pe zi pentru a-mi face patratele, avand in vedera ca am si putina grasime? Scuzati categoria. Dau funda happy

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Poti face si 10000, patratelele nu tin numai de abdomene. cand lucrezi abdomenul arzi grasime si formezi muschiul. 4 serii a cate 30 pentru inceput, zilnic mai adaugi 1 pe serie. faci abdomene zi da zi nu (sa il lasi si sa isi revina). dupa 2-3 luni (depinde de la om la om, daca esti genetic structurat mai putin) o sa incepi sa ii simti cu mana. nu o sa ai patratele la momentul asta, dar acum ar fi un punct de inceput pentru a se vedea. 30 de minute alergat in oras zilnic, saptamanal mai adaugi dupa cum poti 1-5 minute si tot asa. abdomenul trebuie sa il formezi, si dupa aceea sa dai excesul de burta jos, ca sa se vada. poti incepe cu alergatul in acelasi timp cu abdomenele, dar si daca dai burta jos si nu ai patratelele formate nu o sa se vada. si cat timp alergi, abdomene tot faci. eu zic pe undeva pe la 5 luni o sa se inceapa sa se vada. nu manca grasimi nesaturate, junk food, sucuri.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu ar trebui sa faci "pe zi", abdomenul se lucreaza ca orice alt muschi : o data pe saptamana, MAXIM de doua ori. Pune o greutate pe tine daca poti sa faci prea multe.
Ca sa se vada patratelele ai nevoie de cardio, sa arzi grasimea.
De asemenea, alimentatia e foarte importanta.

| Numero1 a răspuns:

Faci cate poti, daca simti ca poti sa faci 100 faci, daca simti 200 faci 200 si asa mai departe, eu fac 300 de abdomene intr-o zi intr-o serie, inca ceva ce conteaza la abdomene e sa il incordezi(abdomenul) cand faci exercitiile(nu sa te ridici pana nu mai poti), eu am deja patrtatele dar nu fac regulat, deci bafta, sper ca tu sa faci zilnic si crede-ma ca in 3 saptamani ai sa-i spargi pa toti cu super abdomenul tau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Nu-i recomanda sa faca zilnic, e bine ca tine, sa nu faci regulat. Muschiul trebuie sa se si refaca. Abdomenul se lucreaza o data sau de doua ori pe saptamana cu abdomene, crunch, ridicari de picioare, etc., serii de maxim 20 de repetari ( acnd poti mai multe, adaugi greutate )

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu fac pe zi pentru ca mi-e lenelaughing asta este, poate ca daca as fi mai serios si as face mai des l-as avea si eu ca modelele alea de la tv, dar ma multumesc cu ce am.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Modele de la TV isi lucreaza abdomenul de MAXIM doua ori pe saptamana.
Daca lucrezi zilnic o sa progresezi in 3 ani cat ai fi progresat in 7-8 luni daca faceai cum trebuie.
Mai mult NU inseamna mai bine

| Maui a răspuns:

Fa 100-500 dar pe seturi. O zi-doua pe saptamana sa faci pauza. Muschii trebuie sa se odihneasca.

| Speechless a răspuns:

Abdomenele nu ajuta asa de mult, mananca sanatos, daca ai posibilitatea, mergi la sala. Trebuie sa elimini staratul de grasimie de deasupra, asta se elmina prin nutritie sanatoasa si sport. Cardio: hiit + clasic, sala sau daca nu ai posibilitatea fa acasa, odihnestete esential ar fi sa dormi de la 10 seara si bea minim 2.5l de apa pe zi.

| xXxDragosHHHxXx a răspuns:

Fa multe. de exemplu dimineata 30. la pranz 20 si seara 40-50 cu vreo 2-3 ore dupa ce ai mancat sau inainte cum vreibig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru xXxDragosHHHxXx):

De ce sa faca multe... sa se supra-antreneze?

| jijitzu23 a răspuns:

Pana simti ca te rupi in doua big grin