| Bl4cKLy0n a întrebat:

Merg la sala de 2 săptămâni dar încă nu am un program fix.
Ați putea să îmi dați un program pe grupe musculare pentru zilele de luni, miercuri și vineri pentru începători?
Desigur, dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| andreigustaviol a răspuns:

Salut, eu spre exemplu fac luni: picioare( coape & gambe ), umeri si abdomen, miercuri piept si biceps, iar vineri fac spate si triceps. Poti sa faci si luni piept si piceps, miercuri triceps si spate si vineri picioare si umeri, dar eu am facut programul in asa fel in cat spre vineri / sambata sa dispara febra de la picioare pentru ca stii si tu cum mai suntem noi la varsta asta, ba un chef, ba o iesire. tongue

| Bl4cKLy0n explică (pentru andreigustaviol):

Adevărat!laughing
Mulțumesc mult pentru răspuns!

2 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Începătorii pana in 6 luni sau maxim 1 an le este recomandat antrenamentul de tip full body, executate cu exercițiile fundamentale/ de baza ale culturismului si nu exercitii de izolare. Te poti antrena de 3 ori pe saptmana full body, gen Luni, Miercuri, Vineri. Genuflexiuni, fandari, ridicari pe varfuri, abdomene, tractiuni priza largă si neutră, îndreptări, flotari la paralele, împins. Ar fi suficient sa-ti stimuleze grupele musculare, oricum un începător in primul an câștigă cea mai multa masa musculara (asta daca e serios si stie sa si mănânce).