| Drg7 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce proteine sa iau pentru sala, adica am 17 ani si 65 kg si as vrea sa ma duc la sala m-am apucat de 3 saptamani dar as vrea sa cresc in masa musculara mai repede si nu stiu ce proteine sa bag adica sa fie bune si sa imi dea rezultatele dorite in scurt timp, am auzit de ca cele de la BSN sau MuscleTech ar fi bune. Multumesc anticipat happy

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt printre cele mai bune.

Dar deocamdata, ce proteine bagi acum din mancare? si cate mese ai pe zi?

| Drg7 explică (pentru Cosmin86):

Deocamdata nu bag proteine ca nu m-am hotarat de care sa cumpar happy. si mese cam 2, 3 mai rar ca nu prea mananc micul dejun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Drg7):

Bine ca nu cumperi ca iei degeaba.

In primul rand, proteine din mancare ( proteine = carne, peste, branza, oua, lactate ), abia apoi din suplimente ( care practic sunt mancare concentrata ).

Tu cu 2-3 mese vrei sa pui muschi?

Ai nevoie de vreo 4-5 chiar 6 mese, dar MESE nu gustari.

Mananci cand te trezesti si apoi la fiecare 3-4 ore mai bagi o masa. Cele mai importante sunt mesele pre-antrenament ( cu 2 ore inainte de antrenament, bazata pe carbohidrati ) si masa post-antrenament ( proteine si carbo la greu )

| Apocaliptic a răspuns:

Nu baga prostii. Acolo sunt steroizi si alte chestii care iti umfla muschii.
Mananca carne, lactate, oua. Astea da rezultate. Nu ti se umfla degeaba muschii. O sa ai forta la cum arati. Mananca de 6 ori pe zi daca faci antrenament intens.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Serios? DE CAND comercializaza BSN si Muscletech steroizi?

P.S. : vinde tu steroizi sa vezi cum faci IMEDIAT puscarie daca se afla, astia se vad doar pe ascuns, in niciun caz NU DE FIRME

Tu chiar nu te pricepi la sportul asta, nu?

| Apocaliptic a răspuns (pentru Cosmin86):

M.da, nu ma pricep la substante care iti umfla muschii.
Eu i-am dat un sfat. Sa manance sanatos, alimente cu proteine decat sa ia "proteine la conserva", pentru ca asa se absorb regulat in organism.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Din nou, BSN si Muscletech NU fac "substante care iti umfla muschii".

Proteinele refac fibrele dupa antrenament, nu le umfla.

Pentru umflat sunt cu totul alte produse.

| Apocaliptic a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu si eu ce-s alea proteine, dar nu cred ca acolo se gasesc numai proteine.
Si chiar daca se gasesc, sigus sunt prea concentrate sau modificate genetic, pentru ca sa se deosebeasca de alte produse.
Si apropo, branza face parte din categoria lactaterolling on the floor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Da, dar o pun separat ca are o concentratie mult mai mare decat celelalte lactate ( gen de peste 10 ori mai mult ), asa ca merita pusa separat.

Si au doar proteine, toti care folosesc au iesit negativ la doping, astea sunt firme de renume MONDIAL, cu magazine in peste 50 de tari si sponsorizeaza multe concursuri ( gen Mr Olympia, concursul pentru titlul suprem ), nu isi permit sa bage porcarii in produse, ca ar publica concurenta imediat ce baga in ele.

Si steroizii sunt cu totul altceva, steroizii eficienti se iau injectabil, in cicluri, nu "pusi " intr-o proteina

| FlorinPx a răspuns (pentru Apocaliptic):

Daca tu zici ca proteinele sunt steroizi atunci eu sunt Obama, esti paralel frate lasa-te fugi si citeste o carte sportu nu'i de tine.