| MaTrIx8378 a întrebat:

Salutare. As avea nevoie de o părere, cam de 2 luni fac sala, la 1.73 am 70 de kg, si pana sa mă apuc aveam 64 de kg. Luasem ca suplimente Serious Mass, scopul meu in continuare este masa musculara & definire fara grăsime ca am pus ceva grăsime pe abdomen. As mai vrea sa-mi iau suplimente dar nu stiu daca sa îmi iau tot serious mass sau altceva. Am precizat care e scopul meu si având si "burtica" ..serious mass contine mai multi carbohidrati asa ca nu stiu cu ce sa continui. Ce sfat imi dati?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai cam pus grasime pe tine nu gluma, ce manci de te-ai ingrasat atat in 2 luni?
scopul tuturor e grasimea dar ca multi gresim si cumparam porcari gen suplimente crezand in fantezi, banuiesc ca esti dezamagit dupa 2 luni sa pui kg in plus e o dezamagire, trebuie un deficit caloric,adica fara dulciuri, patiserie,paine, cofetarie, mezeluri, fast food, o dieta cu mai multa carne pentru ca tine mai mult de foame de asta, legume, grasimi sanatoase, 85% din muschi e apa nu proteine,nu pierdem kg de muschi in fiecare zi incat sa avem nevoie de atat de multe proteine,cei care au lansat mitul sunt cei care promoveaza dieta high proteine,fiecare isi promoveaza convingerile cum poate, asa si astia culturisti sunt platiti de cineva sa faca reclame, nu exista nici o dovada stiintifica ca mai multe carne ar mai multa masa musculara, in toate studile s-a dovedit ca intensitatea conteaza, numai lua suplimente si manca sanatos, inca astept studiul ala care sa suna manca carne ca vei deveni puternic, tu vegani cu muschi nu ai vazut? adica eu recomand sa manci de toate dar daca visezi departe vei fi dezamagit, e dovedit stiintific ca fiecare avem un potential genetic uni pot face sport ca tot nu vor ajunge sus si baga cardio taba sau sprinturi, culturismul nu slabeste mult

| BuLaNNNeL a răspuns:

Incearca Izolatul proteic din zer si cu o alimentatie corecta te va ajuta sa te definesti fara sa pierzi tesut muscular; serious mass este un gainer adica te ajuta sa iei in greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteinele sunt hrana muschiului, de ele ai nevoie sa cresti in masa musculara. Deci ai nevoie de un supliment care sa contina mai multe proteine decat carbohidrati. Ai nevoie si de carbohidrati pentru energie, dar poti sa ii iei si din alimente pe aia.
Sau poti sa iei alte suplimente gen: Natural Sterol Complex. Dar eu nu recomand, poti sa te duci la un medic nutritionist sa iti spuna de cate ai tu nevoie (stiu ca nu o sa faci asta, ca mda, dar ti-am zis asa). O zi buna.

| CristiMC a răspuns:

Alimentatia in perioada de masa trebuie sa cuprinda: 60% carbohidrati, 30% proteine si 10% grasimi.
Nu ai cum sa faci definire si masa musculara in acelasi timp. E bun serious mass pentru masa musculara.

Ce alimentatie ai?