| flascu1 a întrebat:

Vreau si eu un program pentru sala. De obicei bag
luni: piept si biceps
marti: spate si triceps
miercuri: umeri si trapez
joi: picioare

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Cel mai PROST program posibil.

Luni biceps si marti spate?

Tu GANDESTI inainte sa alegi grupele?

| flascu1 explică (pentru Cosmin86):

Spune tu un program mai bun...

| Cosmin86 a răspuns (pentru flascu1):

Cand faci un program tii cont de participarea grupelor la alte grupe.

Bicepsul participa la antrenamentul spatelui. Deci daca faci spatele in ziua urmatoare dupa biceps, se intampla 2 chestii :

1. afectezi recuperarea ( si cresterea ) bicepsului
2. afectezi antrenamentul spatelui ( din cauza bicepsului care a fost lucrat cu 1 zi inainte nu poti avea randament maxim ).

Daca vrei sa faci spatele si bicepsul ( sau pieptul si tricepsul ) in zile diferite, lasa macar 1-2 zile intre ele.

Programul tau ar putea fi schimbat asa :

luni -> piept si biceps
marti -> umeri si trapez
joi -> picioare
vineri -> spate si triceps

Si acum e ok.

Poti incerca si spate-biceps si piept-triceps, sa faci ambele grupe in aceeasi zi, e o metoda buna. Sau poti sa muti bratele intr-o zi doar a lor, ceva de genul :

luni -> piept + umeri
marti -> spate + trapez
joi -> picioare
vineri -> brate

Oricum la 2-3 luni trebuie sa schimbi programul, o sa ai ocazia dealungul anilor sa le incerci pe toate.

| mmmmmmgggggggfffffhhhhhh a răspuns:

Uite un program care il folosesc eu la sala.
Lunitongueiept+triceps+deltoid
Marti:Spate+biceps
Miercuri:Coapse+gambe
Joi:Abdomen+antebrat

Si nu uita alimentatia e ce-a mai importanta,mananca aliment ce contin proteine si carbohirati.

alimente cu proteinesadcarne,branza,oua, lapte,...)
alimente cu carbohidratisadorez, cartofi, peste, etc...)

| Goldenboy97 a răspuns (pentru mmmmmmgggggggfffffhhhhhh):

Vezi ca pestele n-are niciun gram de carbohidrat. Cred ca ai vrut sa scrii paste.

| mmmmmmgggggggfffffhhhhhh a răspuns:

Da paste scuze, pestele are proteine.