| pWd a întrebat:

Cum fac sa mi se vada venele pe maini non-stop? Mentionez ca trag de fiare, fac flotari dar doar atunci se vad bine, dupa ce ma opresc intr-un fel se "dezumfla". Cum fac?

8 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Mi se pare o prostie ceea ce vrei dar in fine, metodele ar fi :
- ani buni de sala
- micsorarea stratului de grasime
- exercitii cu greutati mici, repetari multe
- oxid nitric sau alte vasodilatoare

| Cosmin86 a răspuns (pentru greyhound):

"- exercitii cu greutati mici, repetari multe", care e logica?

| greyhound a răspuns (pentru Cosmin86):

E doar un sfat (sa-i zicem) pe care l-am auzit pe la sala, la unii. Cum parea sa aiba logica si cum nu ma interesa atat de mult subiectul incat sa verific, am luat-o de buna. Acum m-ai facut curios si dupa ceva googalit s-ar parea ca ai dreptate; nu exista o dovada clara, am gasit doar 2 mici mentiuni (de neluat in seama aproape).

| LegionarulRoman a răspuns:

Asta se va intampla doar daca iti vei construi o masa musculara spectaculoasa.Si nici atunci nu ti se vor vedea permanent.Ti se umfla venele cand "tragi de fiare" pentru ca se ompeaza mai mult sange! Dupa antrenament, venele "se dezumfla".

| dragos38 a răspuns:

Eu zic sa o la-si balta organismele noastre sunt diferite totusi daca vrei neaparat mai bine ai vb cu un doctor nu asa dupa ureche

| JackDanielTime a răspuns:

O varianta ar fi daca vrei sa ti se vada venele trebuie sa bei multa apa cam 1l-2l daca ai 90 kg. daDaca ai mai putin bei mai putin faci regula de trei simpla
1000 g... 90 kg
x g... greutatea ta
x este egal cu 1000 inmultit cu greutatea ta iar apoi imparti la 90

Medicii folosesc aceasta metoda pentru a detecta venele pacientilor

x-ul este cata apa trebuie sa bei exprimata in grame
scuze cu matematica mea dar nu iti cunosc greutatea

| pWd explică (pentru JackDanielTime):

Pai am cam 53-54 kg si sunt inalt cam de 1.68 (atat am avut ultima oara) am putina burta dar doar acolo, in rest pe maini nu sunt gras big grin

| JackDanielTime a răspuns (pentru pWd):

Pai trebuie sa bei in jur de 600-800 g de apa
deci bei cam 10-12 pahare din astea de unica folosinta
astepti putin iar apoi te incordezi nu tare si o sa se vada. Nu le bei ca haplea imediat unul de pe altul, le bei in asa fel inacat sa nu te umfli in burta

| pWd explică (pentru JackDanielTime):

Pai azi am baut aproape un litru de suc... Ar trebui sa incerc maine?

| JackDanielTime a răspuns (pentru pWd):

Si cand ai baut ultima data
astazi suc

| LeaCalin a răspuns (pentru JackDanielTime):

Hapleabig grin happy

| StefaniaGeanina a răspuns:

Stai linistit, e normal asta se intampla de la efort!happyFunda

| pWd explică (pentru StefaniaGeanina):

Nu prea inteleg ce vrei sa zici?

| ninutza1990 a răspuns:

O varianta ar fi sa ti le tailaughing

| pWd explică (pentru ninutza1990):

Ar fii o idee rolling on the floor) Dar da un raspuns bun ca ne suparam laughing)

| introduaicinumele a răspuns (pentru ninutza1990):

Copii, taiati-va venele pana nu-i prea tarziu laughing

PS: acum no pe bune, nu e smecher sa ai venele umflate, de obicei venele se umfla cand e prea cald sau faci efort, iar daca le ai tot timpul umflate restul vor crede ca esti slab de ti se umfla venele pana la si cel mai mic efort happy

| Cracanel_George_Andrei_1979 a răspuns:

Bruh,daca vrei sa ti se vada venele, trebuie sa dezvoltii muschiul in asa fel incat grasimea sa aiba un anumit procentaj de grasime deci ori slabesti ori faci mai multi muschii, ti as sugera multe repetari cu greutati mici din cand in cand, greutatile mari obosesc muschii si nu se pot odihnii si sa creasca in volum.

| Florinutzu_Florin_1998 a răspuns:

Baga multa apa happywinking