| MrUniverse a întrebat:

1. De ce majoritatea oamenilor sunt așa încuiați încât să creadă că suntem singuri în Univers?
2. De ce lumea preferă inexistentul (dumnezeu) în locul existentului (extratereștri)?
3. De ce Știința nu atrage mai deloc? În schimb religia o face?

Toate părerile ARGUMENTATE sunt bine-venite.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

1,majoritatea din Romania nu au habar cei ala univers, in prezent 46% din populatie sta la tara ce sa stie oamenii aia?
2, pentru ca dumnezeu ofera o speranta omului,necajit, o explicatie simpla si stupida si pentru ca asa au fost crescuti de mici, repet majoritatea habar nu au de biblie, nici macar nu stiu chesti elementare despre crestinism
3, stiinta atrage, doar ca ea nu promite paradis, sperante false, omul prefera minciuna nu adevarul

18 răspunsuri:
| Dorotheea21 a răspuns:

1. Stiinta nu confirma dar nici nu infirma existenta lui Dumnezeu.
2. Stiinta nu confirma dar nici nu infirma existenta extraterestrilor.
Viata e rarissima, Dumnezeu sau Natura nu au lasat-o oriunde, altfel spatiul ar fi clocotit de viata, din moment ce exista organisme care pot sa traiasca in vid.
De ce nu abunda spatiul tau (cu extraterestrii constienti de sine), de microorganisme? happy
Ar fi fost o intrebare mai buna.winking
3. Din cate vad, Stiinta nu-i atrage nici pe cei care nu cred intr-un Dumnezeu sau cred in existenta extraterestrilor. Sunt prea ocupati sa intrebe pe la Religie daca "Adam avea buric?". big grin
Religia cred ca e o problema de spiritualitate si de alegere.
Nu inteleg, daca Newton era religios, era si prost, sau cum "judecati" voi? laughing

| MrUniverse explică (pentru Dorotheea21):

Pe vremea lui Newton era normal să se creadă în așa ceva, dintr-un motiv simplu: necunoaștere.

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

-Stiinta ofera o probabilitate de peste 90% pentru existenta vietii extraterestre.

-Sa afirmi pe baza cunostintelor actuale ca nu exista viata in spatiu e similar cu a lua un pahar de apa din ocean si a concluziona in urma studierii lui ca nu exista balene in ocean.
„Uite domne ca in intreg paharul nu am gasit un peste. Clar, viata e rarissima in oceane, nu se gaseste oriunde."

-"Preocupările teologice și istorice ale lui Newton pot fi considerate doar ca un tribut inevitabil pe care l-a plătit epocii, ca și mulți dintre contemporanii lui..."
https://ro.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton

| Dorotheea21 a răspuns (pentru MrUniverse):

Si acum tu dai dovada de "cunoastere" cand afirmi ca "extraterestrii exista"? happy
Foarte frumos! laughing
"Necunoastere" a fost si faptul ca Big-Bang a fost afirmat de un preot, si confirmat de stiinta?
Ah, stai. Si acela era un prost! big grin

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Poftim?
Tu crezi ca vorbesti aici cu Exprimare Lbera sau Mr. Universe?
Raspunde!
"desi el insusi era uneori inclinat sa considere preocuparile sale in domeniul teologiei si religiei drept activitatea lui principala".
Eu sunt inclinata sa ma consider ortodoxa, si tu imi spui ca sunt atee?
Si de unde ai scos "procentul" acela? Tot de la doamna din "Through the Wormhole" care ti-a dat parabola cu paharul si oceanul?
Vezi ca deductii de felul asta pot sa-ti fac si eu, dar invers!

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Https://www.youtube.com/watch?v=Uhj45BFK5dw

Acea probabilitate de peste 90% face obiectul paradoxului Fermi.
Exista aproximativ 10^11 de galaxi i, fiecare cu aproximativ 10^12 stele.
Numarul de planete ce ar putea permite aparitia vietii este atat de mare incat probabilitatea ca viata extraterestra sa nu existe e neglijabila. (adica 0, 001%)

https://en.wikipedia.org/wiki/Extraterrestrial_life#The_Drake_equation

Raportat la dimensiunile Universului, chiar daca formarea vietii ar fi un fenomen de o astronomica raritate si tot ar trebui sa existe viata extraterestra.

"It’s like taking a scoop out of the ocean with a cup and saying there are no such things as whales because there are none in my cup."
Neil deGrasse Tyson.

https://scepticalprophet.wordpress.com/tag/neil-degrasse-tyson/
https://www.youtube.com/watch?v=Uhj45BFK5dw

https://www.youtube.com/watch?v=2LGQrVSxPvg

Vezi ce spune N.A.S.A.:
"Indeed, most astrophysicists accept a high probability of there being life elsewhere in the universe, if not on other planets or on moons within our own solar system. The numbers are, well, astronomical: If the count of planets in our solar system is not unusual, then there are more planets in the universe than the sum of all sounds and words ever uttered by every human who has ever lived. To declare that Earth must be the only planet in the cosmos with life would be inexcusably egocentric of us."
http://www.nasa.gov/vision/universe/starsgalaxies/search_life_I.html

Alte statistici:

http://www.dailygalaxy.com/......f-ext.html

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Mi-ai dat un raspuns plin de linkuri, doar ca sa-ti ascunzi marlania cu Newton si partea cu "desi el insusi era uneori inclinat sa considere preocuparile sale in domeniul teologiei si religiei drept activitatea lui principala"?
Ei bravo!
Si cu toate astea, "viata extraterestra" tot nu s-a descoperit.
Mai cauta-ma cand gasesti un virus vai de el, undeva in afara Pamantului!
Deocamdata, nimeni, deci nici tu, nu poate sa rastoarne asta:
"Viata e rarissima, Dumnezeu sau Natura nu au lasat-o oriunde, altfel spatiul ar fi clocotit de viata, din moment ce exista organisme care pot sa traiasca in vid.
De ce nu abunda spatiul tau (cu extraterestrii constienti de sine), de microorganisme?"

Nu ma asteptam sa raspunda Mr. Unilever, nu poti nici tu, vezi daca stie ceva Durerea prostiei.
Pana acum, te-am prins furand din Wikipedia lui Newton, ceea ce E jenant.
Ascunde-te.

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca nici pana acum nu ai inteles ca e prematur sa facem afirmatii referitoare la cat de rara e viata in Univers ma dau batut.
"Viata e rarissima"
Afirmatie nefondata. Habar nu avem cat de rara e viata in Univers pentru ca nu am explorat inca Universul.
"spatiul ar fi clocotit de viata[...] De ce nu abunda spatiul tau de microorganisme?"
Care spatiu? Vrei sa spui "paharul cu apa luat din ocean"? Nu ai gasit un peste in el si ai dedus ca viata trebuie sa fie rara in intreg oceanul?

Deja te persiflasem pe tema asta in raspunsurile anterioare. Mi-e lene sa vin cu alte ironii cand cele vechi raman inca valabile, am sa bag direct ironia de data trecuta:
„Uite domne ca in intreg paharul nu am gasit un peste. Clar, viata e rarissima in oceane, nu se gaseste oriunde."

"Si cu toate astea, "viata extraterestra" tot nu s-a descoperit."
Mda. In momentul asta deduc ca fie nici nu ai citit raspunsurile mele, fie ai probleme grave cu cognitia.

Da, asa e, nu am gasit vata in Univers pentru ca Universu e al dracu de mare iar noi nu am explorat nici 0, 01% din el. Dăăă.
Am spus asta deja prin intermediul celor sapte linkuri pe care ti le-am dat. Am spus-o in primul meu raspuns, am facut o comparative cu oceanul si paharul, ca sa vizualizezi proportiile.
Daca din tot ce am scris acolo nu ai reusit sa intelegi nici ideea asta, ca tot ce am explorat din Univers e irelevant raportat la dimensiunile lui, e clar ca vorbim inutil.
Faptul ca nu am gasit inca viata in Univers e tot atat de relevant ca faptul ca intr-un pahar cu apa luat din ocean nu gasesti un peste.
Caz inchis. Citeste raspunsul meu de mai multe ori daca tot nu ai inteles.

"Mi-ai dat un raspuns plin de linkuri, doar ca sa-ti ascunzi marlania cu Newton si partea cu "desi el insusi era uneori inclinat sa considere preocuparile sale in domeniul teologiei si religiei drept activitatea lui principala"?"
Ce marlanie? Newton practica teologia benevol, stim asta deja. Stim doar ca era alegerea lui. Continuarea citatului e irelevanta deoarece nu modifica cu nimic prima parte. Nu e ca si cand am scos din context ceva, sensul nu s-a modificat. Ideea era ca cercetarile lui Newton in domeniul teologiei se datoreaza stric epocii in care a trait, IN CIUDA convingerilor sale, care la randul lor se datoreaza tot epocii in care a trait.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

"Dăăă!" Parca ti-am cerut sa ma cauti cand gasesti "microbul spatial", si sunt obisnuita sa fiu ascultata!
Daca natura a facut organisme care pot sa traiasca in vid, atunci universul ar fi plin de ele, nu trebuia sa cercetezi nici 0, 01% din el!
Nu te mai tine dupa mine, nu ti-ai castigat dreptul asta! Ai inteles?
Explica-le altora ceea ce ai de explicat!

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Daca natura a facut organisme care pot sa traiasca in vid, atunci universul ar fi plin de ele, nu trebuia sa cercetezi nici 0, 01% din el!"

Si de aici, in cel mai bun caz, putem concluziona ca Universul nu abunda de forme de viata capabile sa traiasca in vid. Ar trebui aceasta concluzie sa afecteze cu ceva faptele pe care le-am semnalat in raspunsurile anterioare?
Nu. De fapt e total pe langa subiect.
Probabil ora tarzie ti-a afectat gandirea. Se mai intampla.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce trebuie sa fii înclinată? Dreapta nu stii sa fii?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

N-ai tacut? big grin

| Dorotheea21 a răspuns:

Saraca de tine...
Dupa "raspunsuri", esti controloare la RATB.
Pune-ti niste manele si scuteste-ma!
Uite cine s-a gasit sa-l apere pe inferno! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vad o intrebare de asta, trebuie sa sterg raspunsul de vreo 3 ori inainte sa apas " raspunde" ca sigur jignesc pe cineva.
"Nice guy mode activated".

1.Pentru ca,draga Mr Univers,atat le poate capatana,asa au crezut de mici, unii au trait pe vremea comunismului, altii nu se obosesc sa citeasca, altii nu se obosesc sa gandeasca macar, sa caute raspunsuri.

2.Da da, stii tu ca exista extraterestrii, ai stat de vorba cu unu? Ai baut o bere cu el? Se pi.sa pe deget ca in filme? Hai ma nene, te-ai uitat la niste documentare tampite, si gata, crezi in extraterestrii.
E POSIBIL sa existe, dar NU STII SIGUR.

3.Sunt pe care ii atrage stiinta,pe altii religia.
Te referi la intrebari de genul "Cine ne- a facut pe noi,oamenii? " iar unii cauta raspunsul in stiinta,altii in religie.
Pentru ca stiinta e exacta,religia iti da si un scop,gen,fiecare lucru a fost facut "pentru ca ", tu trebuie "sa..." nu stiu ce,si nu stiu cum,iti da un scop,iti ofera un drum, etc. Oamenii simt ca trebuie sa fie ceva mai presus de ei, ca viata sa aiba un scop mai inalt, ca etc, etc.Intelegi tu mno?
Nu sunt religios,dar cred in Dumnezeu,in felul meu,personalizat.
Cred ca e posibil sa existe extraterestrii,dar nu imi pasa ca altii nu cred asta,mai multa importanta dau cainelui meu.
Daca cineva prefera stiinta, sau religia, e viata lui, alegerea lui, deci e ok.

| 6684464 a răspuns:

1.Pentru ca nu prea stiu cum e cu evolutia.

2. Extraterestrii nu-ti ofera viata vesnica, nu? laughing

3. La stiinta e multa bataie de cap, iar la religie stii putin si traiesti oricat.

| MrUniverse explică (pentru 6684464):

În legătură cu al doilea răspuns: Mai știi? De fapt, chiar s-a descoperit o meduză care trăiește la infinit, deci nemurirea ar putea fi posibilă.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Turritopsis_dohrnii

| 6684464 a răspuns (pentru MrUniverse):

In mediul ei da, dar mai sunt si alte medii. Religia crestina spune ca Dumnezeu it ofera viata vesnica intr-un spatiu absolut, este cu totul altceva.

| ExprimareLibera a răspuns:

Religia este un mijloc grotesc de manipulare, având menirea de a-l face pe om un supus umil al autorității.
Omului simplu, nu prea inteligent, ii este mai accesibil să fie un adept al obedientei si al sclavagismului mental.
Obedientul de rând nu are capacitatea necesară de a decide singur, este doar un instrument, o legumă, o ființă irațională.
Mă simt ofensat de existenta acestei jigniri la adresa culturii, a rațiunii pure.